Jak podkreślił rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek, wyhodowanie sadzonek wawrzynka główkowego wymagało sporo pracy i trwało kilka lat.

Wyhodowano je z pędów 35 roślin matecznych, służących do rozmnażania. Zajęli się tym specjaliści od roślin chronionych z arboretum leśnego w Stradomi, które istnieje przy Nadleśnictwie Syców.

Marszałek dodał, że przyczyną wymierania wawrzynka główkowego może być zanik jego naturalnych środowisk. Roślina wymaga bowiem dużej ilości światła, w związku z czym zastępcze stanowiska, na których je posadzono w Kolbuszowej muszą być dobrze nasłonecznione. „Czas pokaż, czy podjęte przez nas starania związane z zachowaniem gatunku się powiodą” - powiedział rzecznik.

W akcji sadzenia rośliny wzięli udział m.in. przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie, pracownicy Nadleśnictwa Kolbuszowa oraz młodzież.

„Ta akcja jest ważna z punktu widzenia społeczności lokalnych, ponieważ wawrzynek główkowy jest symbolem Puszczy Sandomierskiej i występuje tylko tutaj” – podkreślił Marszałek.

Wawrzynek główkowy jest niewielkim krzewem objętym ścisłą ochroną. Roślina występuje na Wyżynie Sandomierskiej oraz w Kotlinie Sandomierskiej. W 2014 r. w „Polskiej Czerwonej Księdze Roślin ”krzew został uznany jako gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. (PAP)