Jak powiedział w poniedziałek po otwarciu ofert dyrektor ds. inwestycyjnych Centrum Terapii Nerwic Moszna-Zamek Roman Mikołajczak, do drugiego etapu przetargu ograniczonego dopuszczono siedem firm. Ostatecznie oferty złożyły trzy z nich. Wynik postępowania przetargowego ma być znany w najbliższych dniach.


Wszystkie trzy oferty złożone w przetargu na remont zamku okazały się wyższe od szacowanego wcześniej przez zarząd województwa kosztu inwestycji. Według ogłoszenia przetargowego miał on wynieść 41,2 mln zł.

Dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej w opolskim urzędzie marszałkowskim Stanisław Łągiewka, któremu podlega Centrum Terapii Nerwic w Mosznej, nie chciał w poniedziałek komentować sprawy, bo - jak tłumaczył - nie dotarły do niego oficjalne wyniki przetargu. Komentarza w tej sprawie odmówił również Mikołajczak.

Z kolei radny wojewódzki Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD) Andrzej Namysło, nawiązując do styczniowego apelu SLD o niepodejmowanie tej inwestycji oraz wniosku o usunięcie z budżetu województwa kwoty przeznaczonej na ten cel, stwierdził, że to dobry moment na taki ruch. "Jeśli ja, człowiek lewicy, mógłbym odwołać się do opatrzności, to powiedziałbym, że daje ona znak panu marszałkowi, by wycofać się z tego kosztownego, szalonego pomysłu, bo to fanaberia. Jest wiele potrzebniejszych wydatków" – stwierdził.

Z dokumentacji przetargowej wynika, że w ramach remontu zamku inwestor miałby przeprowadzić pod nadzorem konserwatora zabytków m.in. roboty ogólnobudowlane, instalacyjne, sieciowe i wykończeniowe, a także prace konserwatorskie i renowacyjne. Miałby też dostarczyć meble i wyposażyć wnętrza.

W wyremontowanym zamku miałby powstać Regionalny Ośrodek Turystyki Rekreacyjnej i Kulturowej. Remont planowano sfinansować ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu województwa opolskiego. Prace miałyby potrwać od kwietnia tego roku do końca pierwszego kwartału 2015 r.

Dotychczas w zamku w Mosznej, którego sława sięga daleko poza Opolszczyznę, funkcjonowało Centrum Terapii Nerwic. W bieżącym roku ma ono być przeniesione do pawilonu w pobliżu, którego budowa dobiega końca. Koszt budowy pawilonu ma się zamknąć w kwocie 20,5 mln zł.

Zamek ma 365 pomieszczeń, 99 wież i wieżyczek. Budowla powstała w połowie XVII w. Eklektyczna bryła składa się z odbudowanej po pożarze z 1896 r. barokowej części środkowej, neogotyckiego skrzydła wschodniego zamku oraz skrzydła zachodniego w stylu neorenesansowym. Od 1866 do 1945 roku zamek był rezydencją potentatów przemysłowych - śląskiego rodu Tiele-Wincklerów. Otoczony jest parkiem, w którym rosną rzadkie skupiska rododendronów. Od 1972 r. do chwili obecnej mieści się w nim Centrum Terapii Nerwic.

kat/ pad/