Jak poinformował w czwartek na konferencji prasowej marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, o dofinansowanie zwrócili się właściciele 323 obiektów, z których zarząd województwa postanowił wesprzeć 152.

„W naszym regionie jest najwięcej obiektów zabytkowych spośród wszystkich regionów w kraju. Dlatego postanowiliśmy zwiększyć w tym roku kwotę dotacji o 1,5 mln zł do sumy 5 mln zł. Zdajemy sobie sprawę, że ratowanie dziedzictwa ma wymiar historyczny, ale też i walor turystyczny” - powiedział Przybylski.

Marszałek dodał, że zakończono już nabór wniosków na ochronę dziedzictwa kulturowego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, z którego na ten cel zostanie wydanych z funduszy unijnych 100 mln zł do 2020 r.

Członek zarządu województwa Tadeusz Samborski podkreślił, że władze zdają sobie sprawę iż dotacja z budżetu nie pokryje wszystkich kosztów konserwacji i ratowania zabytkowych obiektów.

„Chcemy, by ten proces stał się swoistą falą. Przyznając dotację zakładamy, że samorządy czy inni właściciele poszukają dodatkowych środków na te prace” - mówił Samborski.

Największą dotację w kwocie 90 tys. zł otrzymało Uzdrowisko Szczawno-Zdrój na konserwację techniczną i estetyczną dekoracji sgraffitowych i malarskich wewnątrz Hali Spacerowej tego obiektu.

Dowiedz się więcej z książki
Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Pozostałe dotacje wynoszą od 10 tys. do kilkudziesięciu tys. zł. W zdecydowanej większości przyznano je na obiekty sakralne m.in. klasztory, kościoły – chodzi również o konserwacje dzieł sztuki znajdujących się w tych obiektach.

Przyznano fundusze m.in. na renowację dachu Kościoła pokoju w Świdnicy, który jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, na renowację Iglicy przy wrocławskiej Hali Stulecia czy na remont średniowiecznego kamiennego mostu na terenie cysterskiego klasztoru w Henrykowie.

Jak podano na Dolnym Śląsku jest 8277 obiektów zabytkowych, co stanowi dwanaście procent tych zasobów w kraju.(PAP)