Woda z jeziora spuszczana jest co cztery lata. Dzięki tej operacji można zadbać o czystość tego sztucznego zbiornika wodnego. Osuszenie i oczyszczenie dna Jeziora Maltańskiego kosztowało ok. 1 mln zł.

Osuszanie jeziora rozpoczęło się na początku listopada ub. roku. W tym czasie codziennie poziom wody obniżał się od kilku do kilkunastu centymetrów, by po ok. trzech tygodniach osiągnąć dno jeziora. Obecnie rozpoczęto spiętrzanie Cybiny poprzez przymknięcie przegród na jazie, dzięki czemu zbiornik ponownie zostanie wypełniony ok. 2 mln metrów sześc. wody.

Podczas zimy, korzystając z pustej niecki, oczyszczono dno jeziora. Wywieziono ponad 20 ton śmieci, w tym butelek, puszek po piwie, okularów przeciwsłonecznych czy telefonów komórkowych.

"W trakcie prac wycięto też 26 ton trzciny, wywieziono około 2500 ton namułów, a także odłowiono 19 ton ryb. Udało się również wzmocnić brzegi jeziora i wykonać przegląd urządzeń torowych” – przekazał rzecznik prasowy Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji Błażej Daracz.

W grudniu na dnie jeziora odbyły się też niecodzienne zawody sportowe. Po osuszonym dnie przebiegli biegacze; ok. 5-km trasa przebiegała wokół jeziora oraz po jego dnie.

Proces ponownego napełniania zbiornika potrwa od czterech do sześciu tygodni. „Obiekt musi być gotowy na 8 kwietnia, kiedy Poznań będzie gospodarzem regat otwarcia sezonu w kajakarstwie. Kolejne osuszanie i czyszczenie Malty będzie przeprowadzane za cztery lata” – podkreślił Daracz.

Jezioro Maltańskie utworzono w Poznaniu w 1952 roku. Spiętrzono wody Cybiny, tworząc zbiornik wodny o powierzchni 64 ha, z przeznaczeniem na tor regatowy i kąpielisko. Nad Maltą odbywają się cyklicznie zawody sportowe, a tereny wokół jeziora stanowią jedną z atrakcji turystycznych miasta. (PAP)