Podaruj choince drugie życie - pod takim hasłem 21 stycznia w Krakowie zbierane będą drzewka wyrzucane po świętach Bożego Narodzenia przez mieszkańców. Zostaną one rozdrobnione i posłużą do obsypywania nowych sadzonek.

Akcję organizuje Fundacja Aeris Futuro wspólnie z Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie oraz szkółką drzew i krzewów Markus.

,,Zależy nam na tym, by na wysypisko trafiało jak najmniej odpadów biodegradowalnych, które mogą być odzyskane lub przetworzone- powiedziała w poniedziałek PAP Joanna Mazur z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu (ZIKiT).

Choinki będą zbierane 21 stycznia w pięciu punktach miasta. Na każdego, kto przyniesie takie drzewko, czekają niespodzianki, a w Krakowie posadzone zostaną nowe drzewa i krzewy.

Nagrodą dla uczestników akcji będzie także podwójne zaproszenie na wiosenną akcję sadzenia drzew, a dla grupy bądź szkoły, która przekaże najwięcej drzewek, wycieczka po ekologicznych miejscach Krakowa.

Naszym celem jest posadzenie jak największej liczby drzew w Krakowie, ale chcemy też, aby ta akcja była dla mieszkańców impulsem do myślenia, czy produkty, które kupujemy - nie tylko choinki - mają szansę być ponownie wykorzystane, jaki jest ich dalszy los i czy można je odzyskać z korzyścią dla środowiska- powiedziała PAP prezes Fundacji Aeris Futuro Joanna Mieszkowicz.

Rok temu Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie po raz pierwszy zorganizował zbiórkę choinek - wówczas zebrano około tony uschniętych drzewek.(PAP)

wos/ je/ bk/