O wyznaczeniu nagrody poinformował w niedzielę PAP Szymon Bzoma z Grupy Badawczej Ptaków Wodnych "Kuling", która od kilku lat opiekuje się rezerwatem Mewia Łacha. Bzoma wyjaśnił, że środki na nagrodę będą pochodzić z funduszy organizacji.

Na zgliszcza platformy obserwacyjnej natknęli się w ostatnią środę rano pracownicy, którzy stawiali obiekt. Budowla była już niemal skończona – w piątek 12 kwietnia miał nastąpić jej odbiór techniczny.

Członkowie Grupy Badawczej są przekonani, że stojąca pośród nadmorskich piasków platforma została podpalona. Sprawę zgłoszono policji. Funkcjonariusze wraz z biegłym do spraw pożarnictwa dokonali oględzin pogorzeliska i zabezpieczyli na miejscu ślady.

Jak poinformowali PAP członkowie Grupy Badawczej, już wcześniej trzykrotnie dewastowano elementy ponad dwukilometrowej ścieżki edukacyjnej, której częścią miała być platforma obserwacyjna. Ktoś przecinał wyznaczające ścieżkę liny i zniszczył ustawione wzdłuż niej tablice informacyjne.

Budowa wieży obserwacyjnej kosztowała ponad 90 tys. zł. Inwestycję sfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Grupa Lotos.

Budowa platformy obserwacyjnej rozpoczęła się w marcu tego roku. Wykonana została z relumatu - tworzywa sztucznego uzyskanego z recyclingu, poręcze i ścianki były drewniane. Obiekt miał 3,5 metra wysokości. Platformę zaprojektowano tak, by jednorazowo mogło na niej przebywać 20 osób.

Rezerwat przyrody Mewia Łacha utworzono w 1991 r. w celu ochrony ptaków migrujących, które na trasie wędrówki znajdują tutaj dogodne miejsce do odpoczynku i żerowania, a także dla gatunków gnieżdżących się bezpośrednio na piasku: sieweczek, rybitw białoczelnych, rzecznych i ostrygojadów.

Od 2007 r. w rezerwacie gnieżdżą się ponownie po 16 latach przerwy rybitwy czubate - to jedyna kolonia tych ptaków w Polsce. Na terenie Mewiej Łachy można też spotkać foki.

Ze względu na unikatowe w skali kraju i Europy wartości przyrodnicze Mewia Łacha została wpisana na listę obszarów Natura 2000.

Rezerwat przyrody Mewia Łacha położony jest na części Wyspy Sobieszewskiej oraz po wschodniej stronie Przekopu Wisły.