Przedstawiciel samorządu woj. śląskiego, który jest inwestorem trwającej od kilku lat przebudowy Stadionu Śląskiego poinformował, że obecne prace zmierzają – zgodnie z wcześniejszymi założeniami – do zakończenia około połowy roku. Wówczas obiekt zostanie przekazany do formalnych odbiorów.

Wbrew wcześniejszym planom, z chwilą otwarcia stadionu nie będzie przy nim działał dotychczasowy przystadionowy hotel. W ostatnich miesiącach samorząd próbował wyłonić dla niego nowego operatora, który prowadziłby go, po wcześniejszym podniesieniu standardu z dwóch do trzech gwiazdek.

„Analizowaliśmy rynek, ogłaszaliśmy dwukrotnie postępowanie, żeby znaleźć operatora. Proponowane ceny były tak niesatysfakcjonujące, że powstaje pytanie czy utrzymywanie hotelu w tym miejscu jest sensowne. Szczególnie, że w otoczeniu Parku Śląskiego są już dwa takie duże obiekty, a jeszcze jeden będzie powstawał” - zaznaczył Karolczak.

„W tej chwili pracujemy, chcąc policzyć biznesplan dla pomieszczeń konferencyjno-biurowych. Może się okazać, że to będzie lepsze rozwiązanie, ale decyzji w tym zakresie jeszcze nie ma” - zasygnalizował. „Cała reszta bez zmian. Tym bardziej, że obiekt ten w żaden sposób nie przeszkodzi otwarciu stadionu; funkcja tego obiektu nie wpływa na jego działanie” - dodał.

Obecnie na Stadionie Śląskim trwa ostatni etap modernizacji, m.in. od lutego br. zainstalowano już tam większość krzesełek (zgodnie z planem ich montaż ma trwać do końca czerwca). Łącznie w obiekcie ma być ponad 54 tys. siedzisk w sześciu odcieniach koloru niebieskiego.

18 mają koordynująca przebudowę samorządowa spółka Stadion Śląski ogłosiła przetarg na modernizację promenady wokół Stadionu Śląskiego wraz z elementami kanalizacji deszczowej.

Podtrzymywane obecnie zapowiedzi zakończenia prac na stadionie w połowie roku są zgodne z przekazywanymi przez samorząd woj. śląskiego w ostatnich miesiącach, gdy informowano, że realny termin oficjalnego otwarcia zmodernizowanego obiektu, czyli organizacji tam pierwszych imprez, to wrzesień br.

Stadion Śląski jest zamknięty od jesieni 2009 r., kiedy rozpoczął się końcowy etap jego modernizacji, czyli przede wszystkim montaż dachu. Zasadnicze prace wstrzymano w lipcu 2011 r. Tuż przed zakończeniem podnoszenia linowej konstrukcji dachu pękły dwa z 40 uchwytów łączących liny promieniowe dachu z jego wewnętrznym pierścieniem.

Ostatecznie montaż zadaszenia Stadionu Śląskiego zakończył się powodzeniem w grudniu ub. roku. W obiekcie są prowadzone prace wykończeniowe realizowane w ramach oddzielnych postępowań zmierzających do zakończenia modernizacji. Ostateczny koszt całego tego przedsięwzięcia powinien zamknąć się w ok. 650 mln zł.

Po wstrzymaniu zasadniczych prac w lipcu 2011 r. (wskutek awarii przy podnoszeniu linowej konstrukcji dachu) województwo postanowiło kończyć inwestycję w oparciu o firmy wygrywające mniejsze przetargi na prace w poszczególnych dziedzinach; wprowadziło też do obiektu funkcję lekkoatletyczną. Ostateczny koszt przedsięwzięcia powinien zamknąć się w ok. 650 mln zł.(PAP)