W 2017 roku około 3 tys. sadzonek drzew zostało zasadzonych i rozdanych mieszkańcom Ostrowa. Swoje drzewko zasadziło też każde z miejskich przedszkoli. Akcja odbyła się w Parku 600 - lecia przy Alei Solidarności.

„Ostrów Wielkopolski przyłączył się do ogólnopolskiej akcji sadzenia drzew po raz drugi. Rozdaliśmy za darmo sadzonki drzew z gatunku: świerk, dąb, buk, klon, lipa, jarząb, brzoza, sosna i daglezja. W ubiegłym roku zostaliśmy nagrodzeni jako jedyny samorząd w Polsce. Cieszę się, że w tym roku naszym śladem podążył kolejny – z Ostrowca Świętokrzyskiego” – powiedziała PAP prezydent Ostrowa Wlkp. Beata Klimek.

Jak powiedziała prezydent, „więcej drzew w mieście to czystsze powietrze – to proste równanie”.

„W ten sposób walczymy o nasze środowisko i jest to dla mnie duża satysfakcja, że działania te są dostrzegalne w skali całego kraju. Ochrona środowiska nie jest już kaprysem, czy wyborem. Jest koniecznością. Również ze względu na pokolenie naszych dzieci i wnuków – powiedziała prezydent Klimek.

 

Wśród dziesiątki laureatów „Czarodziejskiego Drzewa 2017” znaleźli się Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki Koło „Podlasie” w Siedlcach (woj. mazowieckie) za posadzenie 4,2 tys. drzew na terenie Siedlec i okolic wspólnie z mieszkańcami, młodzieżą szkolną i leśnikami.

Publiczna Szkoła Podstawowa im. B. Chrobrego w Wąsoszu (woj. dolnośląskie) została wyróżniona za posadzenie 2,6 tys. sosen we współpracy z Nadleśnictwem Góra Śląska oraz różnorodne działania wokół drzew.

Gminę Ostrowiec Świętokrzyski (woj. świętokrzyskie) wyróżniono za współpracę w ramach Święta Drzewa oraz happening „Ostrowiec Świętokrzyski – Miasto z Klimatem”, konkurs „Zielone podwórka” i akcję „420 drzew na 420 - lecie Miasta”.

Zespół Szkół Specjalnych w Zduńskiej Woli (woj. łódzkie) zorganizował piknik ekologiczny poświęcony zadrzewieniom śródpolnym oraz zaprosił uczniów innych szkół do przygotowania potraw z dzikich roślin jadalnych na wspólną biesiadę.

Nadleśnictwo Zawadzkie (woj. opolskie) otrzymało wyróżnienie za współpracę w ramach Święta Drzewa oraz posadzenie wraz z młodzieżą szkolną sadzonek dzikich jabłoni i derenia jadalnego.

Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Opatówku – filia w Wierzchowie (woj. wielkopolskie) została doceniona za różnorodne działania w ramach Święto Drzewa, m.in. obserwację roślin rosnących wśród pól oraz akcję liczenia polnych wierzb.

Przedszkole nr 28 im. Małych Astronomów (woj. wielkopolskie) za zorganizowanie Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Moje Drzewo”.

Natomiast Zespół Szkół w Starej Niedziałce (woj. mazowieckie) otrzymał statuetkę za różnorodne działania edukacyjne wokół drzew w bibliotece szkolnej, m.in. zorganizowanie zajęć biblioterapii „Drzewo”.

Uroczyste wręczenie statuetek odbędzie się 10 października 2017 roku w Bibliotece Narodowej w Warszawie podczas inauguracji 15. edycji programu Święto Drzewa.

Statuetki przyznaje Klub Gaja, ogólnopolskie stowarzyszenie, które w 2003 roku zainicjowało w kraju obchody Święta Drzewa.

Przedstawiciele Klubu Gaja informują, że od początku programu, dzięki zaangażowaniu blisko 630 tysięcy osób, posadzono ponad 800 tysięcy drzew.(PAP)

bak/ skr/