Odebrane przez powiatowy PKS autobusy są częścią programu na rzecz ochrony powietrza, w który zaangażowane są trzy powiaty i 11 gmin z terenu województwa opolskiego. Jak poinformowała Kluf, w sumie uczestnicy programu do końca tego roku otrzymają 15 nowoczesnych autobusów spełniających rygorystyczne normy Euro 6.

Oprócz wymiany taboru komunikacji publicznej, w ramach programu, którego 85 proc. kosztów pokrywają dotacje unijne, na terenie wszystkich uczestników projektu zostanie zbudowane ponad 90 km dróg i ścieżek rowerowych oraz powstanie dziesięć centrów przesiadkowych typu "parkuj i jedź", na których będzie mogło parkować blisko trzysta samochodów. Na istniejących drogach pojawią się bezpieczne zatoczki dla autobusów. Ich pasażerowie będą mogli skorzystać z interaktywnej informacji o rozkładzie jazdy.

Inwestycje powinny się zakończyć w połowie 2019 roku. Zdaniem autorów projektu w ciągu roku nowe centra przesiadkowe przyjmą 44 tysiące samochodów osobowych, których pasażerowie udadzą się w dalszą drogę środkami komunikacji miejskiej. Wymiernym efektem programu ma być spadek emisji gazów cieplarnianych w wysokości 68 ton równoważnika CO2 w skali roku. (PAP)

Marek Szczepanik

masz/agz