Remont zabytkowej famuły przy ul. Ogrodowej to najdroższa inwestycja w ramach realizowanego w Łodzi programu "Mia100Kamienic". To jeden z trzech domów robotniczych, które wzniesione zostały przez fabrykanta naprzeciwko jego manufaktury bawełny.


"Rozpoczynamy jeden z kluczowych remontów w Łodzi, który może stać się perłą łódzkiej rewitalizacji" - mówiła w czwartek na konferencji prasowej prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.


W nowo wyremontowanej kamienicy mają powstać mieszkania o powierzchni od 40 do 80 m kw. Dotychczasowi lokatorzy otrzymują propozycję nowych lokali na terenie całej Łodzi, bo miasto ma obowiązek przyznać mieszkanie o podobnym standardzie. Do wykwaterowania było ok. 180 rodzin; wciąż na wyprowadzkę czeka niemal 100 z nich.


Jak poinformował dyrektor biura prezydenta miasta Tomasz Piotrowski, jest już gotowa dokumentacja projektowa dotycząca kompleksowego remontu pierwszej famuły.


"Czekamy jeszcze na pozwolenie na budowę, dokumentacja jest w pełni uzgodniona z wojewódzkim konserwatorem zabytków" - podkreślił Piotrowski. W lutym miasto ma ogłosić przetarg na pierwszy etap inwestycji, który przewiduje remont całej elewacji frontowej, wymianę okien i drzwi. Na podwórzu powstanie ok. 3 tys. m kw. zieleni. Remont całego obiektu przewidziany jest na dwa lata, a jego koszt szacuje się na kilkanaście milionów zł.


Budynek stoi naprzeciwko hotelu andel's, który znajduje się na terenie centrum kulturalno-handlowo-rozrywkowego Manufaktura. Centrum to przykład jednej z największych w Europie rewitalizacji obiektów pofabrycznych. Powstało na terenach dawnych zakładów bawełnianych Poznańskiego. Na powierzchni kilkudziesięciu hektarów działają m.in.: hipermarkety, galeria handlowa, restauracje, puby, kina, muzea i hotel. Powstał również rynek z fontanną.


Program "Mia100kamienic" ruszył w sierpniu 2011 roku. W jego ramach miejskie budynki są remontowane kompleksowo, wraz z podwórkami. Zakończyły się remonty już niemal 50 kamienic, na kolejne remonty miasto przeznaczyło w tegorocznym budżecie prawie 50 mln zł.