Jak podkreślił wiceminister Żuchowski, Kielce są pierwszym miastem wojewódzkim, które podpisało umowę w ramach realizacji programu z KZN. „Są dobrym przykładem dla wszystkich samorządów, że można, warto – byle tylko chcieć. Myślę, że to także wynik spotkania, jakie w połowie października organizowaliśmy w Kielcach, gdzie w ramach konsultacji z przedstawicielami samorządów regionu, pokazywaliśmy możliwości, jakie daje ustawa” - ocenił.

Jak zaznaczył, wkrótce po podpisaniu umowy w Kielcach będzie można przystąpić do spraw technicznych, związanych z powołaniem spółki celowej na rzecz realizacji przedsięwzięcia - tak aby „w przyszłym roku zacząć budowę”. „Tu mamy formułę, że 50 proc. mieszkań, w tym 20 proc. lokali usługowych mogą być sprzedane +na pniu+ po rynkowej cenie. Drugie 50 proc. ma gwarantowaną stałą kwotę najmu lub najmu z opcją dojścia do własności” – wyjaśniał Żuchowski.

W ocenie wiceprezydenta Kielc Czesława Gruszewskiego projekt realizowany przez resort budownictwa i KZN, uzupełnia lukę, która nie dawała szans na mieszkanie osobom „nie mającym zdolności płatniczej”.

„Formuła Towarzystw Budownictwa Społecznego, jaką realizujemy od jakiegoś czasu, nieco się już wyczerpała, bo daje dostęp do mieszkania tym, którzy wniosą wkład. I choćby w czynszu spłacili całość kredytu, nigdy nie mają szansy, by poniesione nakłady w jakiś sposób odzyskać. Rozpoczęliśmy też budowę kilku budynków w formule na wynajem, z opcją przejęcia na własność, ale ci, którzy spełniali kryteria, musieli wpłacić połowę wartości mieszkania” - argumentował Gruszewski.

Jak przypomniał, w obecnym programie gmina wnosi wkład w postaci gruntu, a finansowanie inwestycji zapewnia państwo. „Pieniądze trzeba oczywiście oddać, ale to są pieniądze, za które gmina czy przyszli lokatorzy nie muszą dodatkowo płacić” - podkreślił Gruszewski.

Kielce dołączyły do programu z projektem całego, dobrze skomponowanego i funkcjonalnego osiedla. Koncepcję wypracowało miasto i przedstawiciele Grupy Aktywistów Nowy Czarnów, reprezentujących mieszkańców sąsiedniego osiedla.

Według założeń na części działki przy ulicy Lecha o powierzchni 13 tys. m kw. powstanie pięć budynków wielorodzinnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą i małą architekturą: drogami wewnętrznymi, parkingami, ciągiem spacerowym, placem zabaw.

W pięciokondygnacyjnych budynkach wyposażonych w windy, dostępnych dla osób niepełnosprawnych, powstanie 155 mieszkań 2, 3 i 4-pokojowych o powierzchni od 38 do 64 metrów kw. Wszystkie mieszkania będą miały balkony lub tarasy oraz przynależne komórki lokatorskie. W podpiwniczeniach czterech budynków znajdzie się 58 miejsc postojowych dla samochodów osobowych.

W okolicy ma powstać park. W pobliżu są m.in. żłobek, dwa przedszkola samorządowe, niepubliczne przedszkole katolickie, szkoła podstawowa, przychodnia POZ, sklepy, przystanki komunikacji miejskiej, banki, bankomaty oraz poczta. Dworzec kolejowy i autobusowy są położone w odległości ok. kilometra od przyszłego osiedla.

W ocenie dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa kieleckiego magistratu Agaty Kality, koszt inwestycji jest szacowany na ok. 30 mln zł.

Inwestycje w ramach programu Mieszkanie plus są realizowane na zasadach rynkowych. Mieszkania, które powstaną we wskazanych przez gminy lokalizacjach, będą się charakteryzować umiarkowanymi czynszami, niższymi niż rynkowe, dostępnymi dla rodzin na lokalnym rynku mieszkaniowym.

Ustawa o KZN weszła w życie 11 września br. Dzięki niej powstanie tzw. bank ziemi, który będzie gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa. Grunty, które wejdą do KZN, zostaną przeznaczone pod budowę mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus. Czynsz będzie ustalany na podstawie rozporządzenia wydawanego co roku przez Radę Ministrów.

Od 22 września br. obowiązuje rozporządzenie ministra infrastruktury i budownictwa w sprawie wykazów nieruchomości, które trafią do KZN. Wykazy sporządzane przez m.in. Lasy Państwowe, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa czy Agencję Mienia Wojskowego będą trafiały bezpośrednio do prezesa KZN. Z kolei, wykazy sporządzone przez starostów czy prezydentów miast najpierw będą podlegały weryfikacji u wojewody. W związku z tym do prezesa KZN trafią najwcześniej 10 grudnia 2017 r.

Zakłada się, że pierwsze budynki w programie Mieszkanie plus na gruntach Skarbu Państwa, włączonych do Krajowego Zasobu Nieruchomości, powstaną w 2019 r., ale nie wyklucza się możliwości wcześniejszej ich realizacji.

Kielce są ósmym samorządem, który w ostatnim czasie podpisał podobny list intencyjny, po Łomży i mniejszych gminach ze Śląska oraz Małopolski. Jak zapowiedział wiceminister Żuchowski, w przyszłym tygodniu list ma podpisać samorząd Zielonej Góry. (PAP)

autor: Katarzyna Bańcer