Według dyrektora ITB, producenci w Polsce koncentrują się na obniżaniu cen wyrobów budowlanych, co musi się odbywać kosztem ich jakości. "W efekcie na rynek trafiają materiały o wiele gorsze od tego, co deklarują firmy. To jest dość powszechne zjawisko, które budzi niepokój" - podkreślił Bobrowicz.

"Producentom wydaje się, że polski klient kieruje się głównie niską ceną. Z obserwacji Instytutu wynika, że wcale tak nie jest" - zaznaczył.
Jak wyjaśnił dyrektor ITB, surowce do produkcji materiałów budowlanych są dość drogie. Często najdroższy składnik, dodawany w bardzo małych ilościach, stanowi duży wkład finansowy w produkcję wyrobu, ale ma także olbrzymi wpływ na jego jakość. Dlatego producenci szukają zamienników i w ten sposób obniżają koszty. "Nie zawsze te zamienniki pozwalają uzyskać porównywalną jakość" - powiedział.

"Jest to praktyka, która powoduje, że Polska staje się śmietnikiem na rynku materiałów budowlanych w Europie. Spada jakość nie tylko naszych wyrobów, ale także zagraniczne firmy wprowadzają na polski rynek materiały nie spełniające wymagań. Gama ich jest szeroka, trudno piętnować jeden sektor" - zaznaczył.

Bobrowicz podkreślił, że materiały budowlane powinny być m.in. wytrzymałe, bezpieczne w użytkowaniu, mieć odpowiednie parametry akustyczne i nie emitować niebezpiecznych substancji.

Zdaniem dyrektora Instytutu, źle wygląda sytuacja na rynku klejów, materiałów izolacyjnych, w tym styropianu czy papy stosowanej do izolacji przeciwwodnej dachów. Właściwych parametrów nie spełniają również zestawy wyrobów do wykonywania ociepleń, w tym na przykład tynk do elewacji.

Nie dotyczy to jednak cementu, produkowanego przez duże cementownie. "Producenci obawiają się obniżać jego jakość, bo mogłoby to przyczynić się do zagrożenia bezpieczeństwa obiektu" - ocenił. Ponadto - jak mówił - wyrób ten podlega certyfikacji i przynajmniej sześć razy w roku jest badany przez niezależne laboratorium. "Taka procedura może mieć ogromny wpływ na jakość cementów w Polsce" - podkreślił.

W ocenie Bobrowicza, dobrze wygląda rynek stolarki aluminiowej, w tym okien i drzwi z aluminium czy betonu komórkowego stosowanego do budowy ścian domów jednorodzinnych lub wypełnień w obiektach wielkogabarytowych. "Również branża łączników, w tym mocowania ociepleń do elewacji, nie oszczędza na jakości" - podkreślił.@page_break@

Pomimo nieuczciwej konkurencji, niektórym producentom zależy na dobrych materiałach. Firmy te podpisują z Instytutem umowy na badanie ich produktów. Jeżeli spełniają one odpowiednie wymagania, ITB udziela im rekomendacji. "Przedsiębiorstwa utrzymują często takie rekomendacje techniczne i jakości przez lata i dzięki temu rośnie im sprzedaż. Wiedzą bowiem, że polski klient jest zainteresowany jakością produktu" - powiedział.

Bobrowicz ocenił, że ceny materiałów budowlanych spadają, ponieważ maleje na nie popyt. "Spadają też ceny mieszkań oraz zainteresowanie nimi. A to jest związane z trudną sytuacją finansową Polaków" - wyjaśnił.

W jego opinii, tendencja w tym sektorze jest trudna do przewidzenia, ale inwestycje powinny się utrzymać na podobnym, co obecnie poziomie. "Nie widać na razie impulsów, które mogłyby spowodować gwałtowny wzrost koniunktury na rynku budowlanym. Odbicia w tym sektorze możemy się spodziewać w 2014 roku. Impulsem do poprawy sytuacji będą fundusze unijne na lata 2014-2020" - powiedział.

Przyszłoroczne wydatki na materiały budowlane nie będą już podlegać częściowemu zwrotowi podatku VAT. Osoby, które indywidualnie budują lub remontują domy, będą mogły odzyskać część wydatków, jeżeli poniosą je jeszcze w tym roku.

"To jest złudzenie, że w ten sposób budżet państwa coś zaoszczędzi. Z całą pewnością będzie mniej osób, które będą kupować materiały budowlane na fakturę" - podkreślił. Zmiana ta, według dyrektora ITB, przyczyni się do rozwoju szarej strefy na tym rynku.

Dodał, że zmiana ta może również spowodować dalszy spadek jakości wyrobów. "Z powodu mniejszego zbytu i przychodów producenci będą chcieli przetrwać" - powiedział.

Bobrowicz poinformował, że Polska z powodzeniem eksportuje do UE wyroby z tzw. górnej półki, czyli te o zaawansowanej technologii. Wśród nich są: okna, instalacje wodno-kanalizacyjne, materiały izolacyjne, w tym styropian i wełna mineralna. "Jeśli coś jest naprawdę wysokiej jakości, trafia na rynki europejskie bez większego problemu. Stolarka jest wizytówką Polski" - podkreślił.