Jak wynika z danych zaprezentowanych w poniedziałek przez przedstawicieli Federacji, mieszkania długo czekają na nabywców, w przypadku lokali jedno i dwupokojowych średni czas sprzedaży mieszkania przekracza trzy miesiące. Lokale trzypokojowe czekają na nabywcę około miesiąca dłużej, a czteropokojowe i większe - nawet osiem miesięcy.

Jeszcze gorsza sytuacja jest na rynku domów i działek budowlanych. Średni czas sprzedaży domu w 2012 r. przekraczał 200 dni, a działki - ponad 300. "Na działki po prostu nie ma popytu. W tym momencie - przy takiej a nie innej polityce kredytowej banków - kupowanie działki jest to po prostu nieopłacalne. Do niedawna można było sprzedać mieszkanie i przy dołożeniu pieniędzy można było kupić dom. Teraz trzeba tych pieniędzy dołożyć znacznie więcej" - powiedziała na konferencji rzeczniczka Federacji Joanna Lebiedź.

Zgodnie z zaprezentowanymi przez Federację danymi, najdłużej mieszkania czekają na nabywców w Bydgoszczy - około 80 dni. W Kielcach to ponad dwa miesiące, a w Warszawie i Gdyni - kilka dni mniej.

Z danych Federacji wynika, że od października 2011 r. do grudnia 2012 r. ceny, po których wystawiane są na sprzedaż mieszkania w Warszawie spadły z ponad 8,8 tys. zł za metr kwadratowy do ok. 8,5 tys. zł.

Natomiast porównując ceny transakcyjne, czyli te, po których rzeczywiście sprzedano nieruchomość, zauważono, że spadły one z prawie 8 tys. zł za m kw. w pierwszym kwartale 2011 r. do ok. 7,6 tys. zł pod koniec 2011 r.

Przedstawiciele Federacji nie przewidują, by w tym roku koniunktura na rynku nieruchomości miała się znacząco poprawić. Jeśli banki nie złagodzą kryteriów przyznawania kredytów, sytuacja w kraju i w UE nie ulegnie znaczącej poprawie, a złoty nie zacznie się umacniać, to raczej nie powinniśmy się spodziewać znaczącej poprawy koniunktury - prognozuje Federacja.
Polska Federacja Rynku Nieruchomości (PFRN) powstała w 1995 roku, obecnie działa na rzecz i w interesie 23 regionalnych stowarzyszeń pośredników i zarządców nieruchomości, zrzeszających prawie 3500 osób.