Finansowy pakiet EBOiR-u i PKO BP dla Kukini (zachodniopomorskie, powiat kołobrzeski) sięga 280,2 mln zł - poinformował bank w czwartkowym komunikacie.

Termin zapadalności pożyczki wynosi 16 lat. Na pożyczkę dla Kukini złożą się po równo EBOiR oraz PKO BP.

Za realizację projektu w Kukini rozpoczętego w sierpniu br., który ma być ukończony z początkiem 2014 r., odpowiada inwestor i właściciel tej farmy wiatrowej spółka Megawatt OMS, założona przez austriacką firmę RP Global - niezależnego producenta energii oraz europejski fundusz Marguerite (Europejski Fundusz Energii, Zmian Klimatycznych i Infrastruktury roku 2020).

Megawatt OMS otrzymał też wsparcie w wysokości 225 mln zł dla działającej od 2010 r. farmy wiatrowej w Tychowie (woj. zachodniopomorskie, powiat Białogard). Środki te zostaną przeznaczone na refinansowanie zobowiązań wobec innych banków.

Ok. 90 proc. energii elektrycznej generowana jest w Polsce przy użyciu węgla. By sprostać unijnym regulacjom ws. emisji CO2, Polska musi zwiększyć udział energii wytwarzanej z surowców odnawialnych, o co najmniej 15 proc. do 2020 r.

Komunikat EBOiR przypomina, że od 2006 r., gdy bank zainaugurował tzw. Inicjatywę Energii Odnawialnej, w 552 różne projekty zainwestował ponad 10 mld euro.

W Polsce bank zaangażowany jest m. in. w finansowanie budowy zasilanej gazem Elektrociepłowni Stalowa Wola. Bierze też pod uwagę dalsze inwestycje w elektrownie wiatrowe i wykorzystujące biomasę.