Jak powiedział marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski w poniedziałek na konferencji prasowej, łącznie w konkursie na dofinansowanie budowy dróg lokalnych złożono 14 wniosków na kwotę ponad 150 mln zł. „W konkursie wybrano sześć wniosków złożonych przez powiaty kłodzki, bolesławiecki, jaworski i wrocławski oraz gminy Jawor i Legnica” - powiedział marszałek.

Przybylski dodał, że w konkursie wybrano projekty budowy dróg, które tworzą nowe połączenia z drogami krajowymi czy autostradami lub są drogami dojazdowymi do stref aktywności gospodarczej.

Dofinansowanie ze środków europejskich przy budowie tych dróg wynosi 85 proc., reszta to wkład własny samorządów. „To pozwoli wybudować łącznie ponad 30 kilometrów nowych dróg lokalnych” - powiedział Przybylski.

Z 2,2 mld euro w ramach RPO dla Dolnego Śląska 70 proc. kwoty pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a pozostała część z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Komisja Europejska w grudniu 2014 r. zatwierdziła przeznaczenie 415,5 mln euro na przedsiębiorstwa i innowacje, przede wszystkim na badania, rozwój technologiczny firm i wzmacnianie ich konkurencyjności. Z kolei ponad 392 mln euro ma trafić na produkcję energii ze źródeł odnawialnych, a ponad 340 mln euro na rozwój infrastruktury transportowej. (PAP)

Dowiedz się więcej z książki
Przygotowanie i realizacja inwestycji w zakresie dróg publicznych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł