"Oczekujemy, że Volkswagen wyjaśni sytuację. Komisja chce znać fakty i dotrzeć do sedna sprawy. Nasze przesłanie będzie jasne. Oczekujemy, że Volkswagen będzie w pełni współpracował z krajowymi władzami oraz przestrzegał zasad UE" - powiedział rzecznik KE Ricardo Cardoso. Do spotkania ma dojść o godz. 18.30.

Rzecznik dodał, ze na razie jest zbyt wcześnie, by wyciągnąć wnioski na temat tego, jakie działania po stronie KE będą konieczne w związku z ujawnieniem manipulacji pomiarami emisji spalin przez koncern VW. "Komisarz Bieńkowska prowadzi tę sprawę i jest w kontakcie z zainteresowanymi stronami" - powiedział.

Zobacz: KE prosi kraje UE o dochodzenia ws. manipulacji pomiarami emisji spalin 

W czwartek skandal wokół VW ma być tematem spotkania ministrów państw UE ds. konkurencyjności w Luksemburgu.
Władze USA ujawniły 18 września, że Volkswagen jest podejrzewany przez amerykańską federalną Agencję Ochrony Środowiska (EPA) o manipulowanie pomiarem spalin z silników dieslowskich, co może oznaczać dla producenta ogromne kary.

Koncern przyznał 22 września, że zakwestionowane przez EPA oprogramowanie było instalowane w jego samochodach także poza USA. Może ono znajdować się w ok. 11 mln pojazdów na całym świecie, w tym w Polsce.

W ub. tygodniu Komisja Europejska zaapelowała do krajów UE o przeprowadzenie dochodzeń, aby ustalić skalę manipulacji pomiarami emisji spalin. Przypomniała też, że od nowego roku w UE stopniowo wprowadzane będą nowe testy emisji spalin przeprowadzane również w warunkach drogowych, a nie tylko w laboratoriach. (PAP)