Pieniądze na realizację 12 projektów pochodzić będą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013. Wśród zatwierdzonych projektów są takie, które dotyczą montażu solarów i wykorzystania energii słonecznej oraz wykorzystania pomp ciepła i energii geotermicznej.

Dla przykładu, gmina Łubniany, której przyznano prawie 404 tys. zł dofinansowania, zaplanowała montaż pompy ciepła wspomagającej pracę lokalnej kotłowni, a Dom Pomocy Społecznej w Klisinie z dofinansowaniem w wysokości prawie 3 mln zł - montaż i instalację solarów oraz pomp ciepła dla ogrzania swoich budynków.

Prawie 2 mln zł dofinansowania na projekt ogrzewania hali widowiskowo-sportowej, wart ponad 3 mln zł, dostała też gm. Krapkowice. Burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura wyjaśnił, że za te pieniądze zainstalowane zostaną pompy ciepła i solary. Budynek zostanie też częściowo ocieplony.

“Chcemy doprowadzić ten obiekt do stanu, w którym można byłoby z niego korzystać zimą. Teraz przypomina namiot z dachem, z którego ciepło ucieka z każdej strony” – stwierdził Kasiura. Dodał, że “przetarg na dokumentację techniczną i wykonanie tej inwestycji ogłosimy tuż po podpisaniu umowy o dofinansowanie”.

Burmistrz Krapkowic podkreślił, że “gdyby nie możliwość pozyskania pieniędzy unijnych na ten cel, z pewnością nie planowalibyśmy tej inwestycji”.

Wśród 12 samorządów i instytucji publicznych, które dostaną dofinansowanie na realizację projektów ws. ochrony powietrza i odnawialnych źródeł energii znalazły się też: powiat opolski i kluczborski, Szpital Wojewódzki w Opolu, a także gminy Ujazd, Popielów, Kędzierzyn-Koźle i Leśnica, klasztor Zakonu Braci Mniejszych Góra Św. Anny i Samodzielny Publiczny Zespół Szpitali Pulmonologiczno - Reumatologicznych w Kup.

Jak wyjaśniła PAP dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych w urzędzie marszałkowskim Karina Bedrunka, o pieniądze w tym projekcie mogły się starać wyłącznie samorządy lub instytucje publiczne. Dofinansowanie mogło wynieść do 3 mln zł i nie więcej niż 85 proc. wartości projektu. Pieniądze mogły być przeznaczone na realizację projektów ws. ochrony powietrza i odnawialnych źródeł energii.

„Dwa ze złożonych projektów musieliśmy z przyczyn formalnych odrzucić, 12 otrzymało dofinansowanie” – dodała.

Województwo ma jeszcze niewykorzystanych 5 mln zł, które mogą być przeznaczone właśnie na realizację projektów ws. ochrony powietrza i odnawialnych źródeł energii. Dlatego – zapowiedziała Bedrunka - w pierwszym kwartale przyszłego roku odbędzie się jeszcze jeden nabór. 

kat/ amac/