Jej hasło jest proste: "Razem możemy pokonać wirus eboli". Piłkarze prezentują 11 czynników-symptomów, na które należy zwracać uwagę, by uchronić się od zarażenia wirusem, takich jak między innymi informowanie o niewyjaśnionych zgonach odpowiednie służby medyczne, mycie rąk, spożywanie wyłącznie gotowanego mięsa.

Czytaj także: Ebola: kluczowy jest wywiad oraz izolacja >>

To wspólna kampania FIFA, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej (CAF). Biorą w niej udział także Nigeryjczyk John Obi Mikel z Chelsea, Niemcy Philipp Lahm i Jerome Boateng z Bayernu Monachium, Hiszpanie Xavi i Gerard Pique z FC Barcelona, Francuz Raphael Varane z Realu Madryt oraz jego klubowy kolega Walijczyk Garet Bale, George Davies z Sierra Leone (występuje w drugiej lidze niemieckiej) oraz hiszpański trener Bayernu Monachium Pep Guardiola.

- Piłka przemawia do wszystkich. Kiedy zawodnicy mówią, ludzie ich słuchają. Mamy doświadczenia z akcji społecznej, która podczas mistrzostw świata w RPA w 2010 roku promowała zdrowy tryb życia - powiedział szef służb medycznych FIFA profesor Jiri Dvorak.

Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba ofiar śmiertelnych eboli w trzech krajach najbardziej dotkniętych epidemią w Afryce Zachodniej, czyli Gwinei, Liberii i Sierra Leone, wzrosła do około 5,2 tysiąca. Odnotowano tam łącznie ponad 14 tysięcy zachorowań.

Czytaj: WHO: 4950 ofiar śmiertelnych wirusa eboli >>>

Ebola, którą wykryto w 1976 roku, szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową.(pap)