Podczas komisji minister zdrowia przedstawił informację na temat działań resortu, które mają poprawić sytuację finansową lekarzy rezydentów oraz informację ws. prowadzonego przez nich protestu głodowego. Protest trwa od 2 października 2017 roku w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Prowadzi go około 20 lekarzy rezydentów; domagają się wzrostu finansowania ochrony zdrowia, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł poinformował podczas komisji, że w poniedziałek 9 października 2017 roku o godzinie 19 dojdzie do kolejnego spotkania z protestującymi rezydentami.

Protestujący rezydenci postulowali w trakcie obrad, aby do rozmów z nimi zasiadła szefowa rządu Beata Szydło.
- Minister zdrowia jest przedstawicielem rządu i jest on nieustannie w kontakcie z tymi, którzy protestują. Oczywiście cały rząd jest informowany, jak ta sytuacja wygląda - mówił z kolei po zakończeniu obrad komisji Radziwiłł. Dodał także, że jest w stałym kontakcie z premier.

Hałabuz zaznaczył po posiedzeniu, że od dwóch lat porozumienie apeluje o realizację swoich postulatów.
- Jak możemy długo czekać, w jaki sposób możemy jeszcze apelować. Możemy robić manifestacje, pisać kolejne pisma - oświadczył.

 -Chcemy rozmawiać. Natomiast nie zaprzestaniemy protestu głodowego dopóki głodujący będą chcieli protestować i dopóki nie siądziemy do negocjacji.(...) Rozmowy toczą się cały czas, ale nic z tego nie wynika, my chcemy negocjacji - zaznaczył.

Przewodniczący zwrócił uwagę, że kolejne kroki, jakie mogą podjąć rezydenci, to zacząć przestrzegać prawa pracy.
- My nie musimy pracować 300, 400 godzin w miesiącu. I czy wtedy okaże się, czy jest nas wystarczająco, jak mówił pan minister Radziwiłł. Nie jest nas tak dużo. Dzisiaj zszedłem z dyżuru i słyszałem od szefa: musisz jechać na komisję zdrowia, bo nie ma komu pracować - mówił.

Lekarz Jan Czarnecki zaznaczył, że do tej pory rozmów z rezydentami nie podjął nikt, kto miałby zdolność do podejmowania decyzji finansowych.(pap)

 [-DOKUMENT_HTML-]