Jak mówił Tusk podczas konferencji prasowej, według wielu analiz i ekspertów, by skrócić kolejki do świadczeń, potrzeba zwiększenia kwot przeznaczanych na ochronę zdrowia.

"Minister zdrowia szybko przygotuje analizę, z której będzie wynikało, czy naprawdę trzeba zwiększyć dopływ pieniędzy" - podkreślił premier.

Wśród ewentualnych możliwości pozyskania dodatkowych środków na leczenie premier wymienił: zwiększenie finansowania z budżetu państwa, dodatkowe ubezpieczenia, zwiększenie składki na podstawowe ubezpieczenie zdrowotne, wprowadzenie opłat lub systemu mieszanego.

"Od ministra zdrowia oczekuję szybkiej informacji, co możemy zrobić bez zwiększania ilości pieniędzy, i czy to będzie wystarczające, a jeśli nie, to jakie rozwiązanie finansowe będzie rekomendował" - powiedział Tusk. Dodał, że pierwsze rezultaty prac zostaną przedstawione wiosną.

W ocenie premiera największy problem z szybkim dostępem do leczenia występuje obecnie w podstawowej opiece zdrowotnej i onkologii. "Dałem to tylko jako przykłady, bo każdy ze swoją chorobą wie, ile musi czekać dzisiaj szczególnie na opiekę specjalisty" - podkreślił Tusk.

Podczas sobotniej Rady Krajowej PO premier powiedział m.in., że oczekuje od ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, by do wiosny przedstawił precyzyjne działania, które w sposób wyraźny doprowadzą do skrócenia czasu oczekiwania na wizytę u lekarza i zmniejszenia kolejek w służbie zdrowia; dodał, że mówi przede wszystkim o podstawowej opiece zdrowotnej.

W ubiegłym tygodniu Arłukowicz powiedział PAP, że resort pracuje nad założeniami do projektu ustawy, która ma wprowadzić system dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. "W przyszłym roku zamierzamy przedstawić szczegóły proponowanych przez nas rozwiązań" - dodał. Minister zaznaczył, że system dodatkowych ubezpieczeń będzie oparty na zasadzie solidaryzmu społecznego. "Przepisy dotyczące ubezpieczeń muszą też gwarantować, że osoby, które ich nie wykupią, nie będą miały ograniczonego dostępu do świadczeń zdrowotnych" - mówił.(PAP)