"Gdy popatrzymy tylko i wyłącznie na granice administracyjne miast, to 350 tys. ha mają tam Lasy Państwowe, a nieruchomości rolnych jest ponad 50 tys. ha"- powiedział w Sejmie wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski, odnosząc się do pytań posłów o lokalizację gruntów Skarbu Państwa, na których jest możliwa zabudowa mieszkaniowa podczas debaty nad projektem ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości.

Żuchowski dodał, że "jeśli mamy taki potencjał tych 400 tys. ha w granicach miast, to wybierzemy z tego kilkadziesiąt hektarów, które nadadzą się w pierwszym podejściu do zlokalizowania w dobrym miejscu tych inwestycji mieszkaniowych" - przyznał wiceminister.

"Istotą naszego programu nie jest to, żeby budować na peryferiach" - powiedział. Przypomniał, że dzisiaj peryferia zabudowujemy, "bez komunikacji, bez dostępu do podstawowej infrastruktury".

Żuchowski zaznaczył, że "na tych nieruchomościach, które są przeznaczone do KZN, będziemy również chcieli wybudować infrastrukturę towarzyszącą, czyli te podstawowe media, których dzisiaj nie ma".

Wiceminister zaznaczył także, że Krajowy Zasób Nieruchomości nie jest będzie spółką. "Tworzymy podmiot, który będzie skutecznie zarządzał aktywami w postaci nieruchomości Skarbu Państwa dla dobra nas wszystkich". Dodał, że w zespole będzie pracowało ponad 50 osób, "ale wszystko zależy, ile będzie inwestycji szło." (PAP)