O kandydowaniu Aleksandra Uszoka w wyborach na prezydenta miasta poinformował przewodniczący RAŚ Jerzy Gorzelik. "Z pewnością trudno będzie uciec od skojarzeń, ale liczymy, że nasz nowy, lepszy Uszok zaprocentuje w Katowicach programem i osobowością" - powiedział PAP Gorzelik.

"Jestem krewnym Piotra Uszoka, ale nie chciałbym na tym bazować, bo od dobrych kilku lat aktywnie działam w Katowicach i w regionie. Jak dotąd zajmowałem się głównie sprawami regionalnymi, nie brałem pod uwagę kandydowania w Katowicach. Decyzja Piotra Uszoka diametralnie zmieniła sytuację i postanowiłem włączyć się do rozgrywki" - powiedział PAP Aleksander Uszok.

Aleksander Uszok ma 37 lat, ukończył kulturoznawstwo w Uniwersytecie Śląskim, pracuje w jednym z katowickich domów kultury, działa w radzie jednostki pomocniczej w Kostuchnie - dzielnicy Katowic. Ponadto jest przewodnikiem turystycznym po woj. śląskim, biega w maratonach i ultramaratonach.

Członkiem RAŚ jest od 2009 roku. Bierze udział m.in. w organizowanej co roku sztandarowej akcji, jaką jest Marsz Autonomii Śląska. "To jest impreza, która łączy ludzi nie tylko związanych z Ruchem Autonomii Śląska" - powiedział kandydat na prezydenta Katowic.

Zapytany o plany dotyczące Katowic, odpowiedział, że obecnie "dobiega końca pewna epoka". "Na pewno cieszy dobra sytuacja finansowa miasta, cieszy to, że Katowice miały szansę w ostatnich latach zmienić się z takiego ośrodka o przemysłowym charakterze w bardziej różnorodny, nastawiony na usługi i nowe technologie. Mamy również w Katowicach niskie bezrobocie. Katowicom skutecznie też udaje się walczyć o nowych inwestorów" - powiedział. Dodał, że z drugiej strony "coraz bardziej wzrasta niezadowolenie samych mieszkańców".

"Katowice zaczynają się wyludniać i mówi się wprost, że to jest miejsce dobre do inwestowania, ale niedobre do życia", "nadszedł czas na zmianę priorytetów, jeśli chodzi o rozwój naszego miasta" - ocenił. "Chodzi mi o to, żeby te zmiany, które zaszły, doprowadziły do tego, żeby prawdziwymi ambasadorami naszego miasta stali się zadowoleni z niego mieszkańcy" - dodał.

Według Uszoka, należy zwiększyć kompetencje rad dzielnicowych, które powinny brać "udział w planowaniu przestrzennym". "Tak, aby wszelkie inwestycje, wszelkie zmiany w kreowaniu przestrzeni publicznej w obszarze dzielnic były obligatoryjnie konsultowane z radami dzielnicowymi" - powiedział.

Istotna jest też, jak podkreślił, "zmiana stylu zarządzania", "konsultowanie z mieszkańcami tego co jest w mieście planowane".

Gorzelik poinformował, że w ostatnich wyborach do sejmiku woj. śląskiego Aleksander Uszok startował z czwartego miejsca i zdobył ok. 7,5 tys. głosów. "Poza jedynkami to był najlepszy wynik do sejmiku" - powiedział przewodniczący RAŚ.

Kandydatów na prezydenta Katowic przybywa. W poniedziałek zarząd regionu śląskiego Platformy Obywatelskiej rekomendował jako kandydata na prezydenta Katowic prezesa Parku Śląskiego w Chorzowie i radnego Katowic Arkadiusza Godlewskiego. Tego dnia zamiar kandydowania potwierdził podczas konferencji prasowej inny katowicki radny Marek Szczerbowski (SLD). Na początku września zamiar kandydowania ogłosił też poseł Jerzy Ziętek, który wystąpił z PO i zarejestrował własny komitet. (PAP)

Wybory samorządowe 2014 - zobacz listę gotowych do pobrania wzorów wyborczych>>>