Tytuł Civi Honorario to najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego. Ustanowiono je w 2004 r., a pierwszym uhonorowanym był kardynał Henryk Gulbinowicz. W 2007 r. tytuł odebrał Władysław Bartoszewski.

Jak poinformowała w środę na konferencji prasowej przewodnicząca sejmiku Barbara Zdrojewska, tegoroczne wyróżnienie zostanie wręczone reżyserowi Sylwestrowi Chęcińskiemu w piątek podczas uroczystej sesji zorganizowanej w siedzibie Centrum Technik Audiowizualnych, które mieści się w dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych.

„Chęciński w swoich filmach o Kargulach i Pawlakach przesiedlonych z dawnych Kresów na Dolny Śląsk po raz pierwszy pokazał kim są Dolnoślązacy. To kształtowało nasze poczucie tożsamości i wspólnoty przez lata, dlatego obecnie wciąż tam wielu z nas ma poczucie kresowych korzeni” - powiedziała Zdrojewska.

85-letni Chęciński przez całe życie związany był zawodowo i prywatnie z Wrocławiem. Na filmową trylogię o losach Kresowian na Dolnym Śląsku składają się zrealizowana w 1967 r. komedia „Sami swoi” oraz utrzymane w tym samy gatunku filmy - z 1974 r. „Nie ma mocnych” i z 1976 r. „Kochaj albo rzuć”. W sumie wyreżyserował 16 filmów m.in. „Wielkiego Szu” i „Rozmowy kontrolowane”.

Tytuł honorowy obywatel Dolnego Śląska przyznawany jest przy okazji szóstej edycji Święta Województwa Dolnośląskiego. Przy tej okazji doroczne nagrody kulturalne Silesia otrzymają Klub Inteligencji Katolickiej we Wrocławiu oraz Zespół Pieśni i Tańca Jubilat ze Świdnicy.

Marszałek dolnośląski Cezary Przybylski nagrody Wena za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury przyznał tancerzowi i choreografowi Wrocławskiego Teatru Pantomimy Zbigniewowi Szymczykowi oraz kustosz Muzeum Narodowego we Wrocławiu Beacie Lejman, która jest kuratorem wystawy pt. "Metamorfozy Zamku Książ".(PAP)