Adam W. obecnie pełni funkcję radnego województwa zachodniopomorskiego z klubu Platformy Obywatelskiej.

„Mężczyzna usłyszał zarzut niedopełnienia swoich obowiązków w postaci zawarcia, z pominięciem przepisów o zamówieniach publicznych, umowy o świadczeniu usług konsultingowych. Działanie Adama W. doprowadziło do straty szczecineckiego ratusza na łączną kwotę ok. 670 tys. zł” – powiedziała zastępca Prokuratora Okręgowego Zuzanna Ostrowska.

„Były dyrektor Samorządowej Agencji Promocji i Kultury w Szczecinku był zobligowany do wdrożenia procedury o zamówieniach publicznych, mimo tego wybrał dowolne firmy i zawarł z nimi umowy” - wyjaśniła.

Umowy dotyczyły wykonania usług w ramach międzynarodowego projektu Civitas Renaissance finansowanego przez Unię Europejską. „Przy tego rodzaju programach jest obowiązek angażowania firm konsultingowych świadczących usługi koordynujące projekty. Nie może się to jednak odbywać z pominięciem przepisów o zamówieniach publicznych” – zaznaczyła prokurator.

Civitas Renaissance był realizowany w Szczecinku w latach 2008–2012. W ramach projektu wydano blisko 30 mln zł na usprawnienie komunikacji w mieście, m.in. stworzono wypożyczalnię rowerów, zbudowano ścieżki rowerowe, rozbudowano monitoring miejski oraz system informacji pasażerskiej.

Jak podała Ostrowska, sprawa jest na etapie końcowym, w ostatnich dniach sierpnia planowane jest zapoznanie sądu z materiałem śledztwa. Za zarzucane czyny Adamowi W. grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat. (PAP)

Dowiedz się więcej z książki
Prawo zamówień publicznych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł