"Skończyliśmy na tych projektach, które dzisiaj są najszybsze, najprostsze i najbardziej efektywne do wykonania w krótkim okresie" - powiedział dziennikarzom wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

W wyniku spotkań przedstawicieli miasta oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Warszawski z mieszkańcami - które odbywały się od stycznia do października br. - wybrano 10 miejsc, w których zlokalizowane zostaną pierwsze centra lokalne. Mają one być ośrodkiem aktywności społecznej i gospodarczej, skupiające mieszkańców danej okolicy, sprzyjające nawiązywaniu relacji sąsiedzkich oraz tworzące przestrzeń do wspólnego spędzania czasu.

Wybrane miejsca będą znajdować się na: Białołęce (ul. Modlińska 257), Mokotowie (skwer Broniewskiego "Orszy"), Ochocie (ul. Mołdawska), Pradze Północ (Plac Hallera), Targówku (ul. Kondratowicza), Ursusie (Osiedle Niedźwiadek), Wawrze (ul. Walcownicza), Żoliborzu (Plac Grunwaldzki) oraz w Rembertowie (ul. Chruściela) i Wilanowie (ul. Nałęczowska).

"Te 10 lokalizacji zostało wybranych spośród tych, które zgłosili mieszkańcy" - poinformował Olszewski. Ponadto wyjaśnił, że na podjęcie ostatecznej decyzji wpływało wiele czynników. "Bardzo ważną była również opinia ekspertów - architektów i urbanistów" - zaznaczył. To oni - jak tłumaczył - oceniali czy dane miejsce ma w ogóle "potencjał do tworzenia tego typu struktury". "Na koniec dnia eliminowaliśmy również z tej długiej listy te projekty, które nie należą do miasta, w związku z tym my nie możemy podejmować tam interwencji" - dodał.

Olszewski zwrócił uwagę, że celem projektu Warszawskie Centra Lokalne "było budowanie infrastruktury dotyczącej wymiany między ludźmi". Chodzi o to, żeby mieszkańcom osiedli oddalonych od centrum, budować podobną infrastrukturę do spędzania czasu, jaką mają mieszkańcy dzielnic centralnych - wyjaśnił.

Jak mówił Olszewski wybranie lokalizacji pilotażowych będzie testowaniem "tak naprawdę rozwiązań, które w sposób trwały będą potem wprowadzone do polityki miasta". "Sam warsztat, sama ta praca która była wykonana w tym roku, pokazała że zapotrzebowanie na tworzenie takiej małej architektury, która służy wymianie szeroko pojętej poglądów, towarów, również przepływowi ludzi w środowisku lokalnym, jest bardzo duża" - zapewniał wiceprezydent.

Wiceprezydent powiedział, że centra lokalne nie muszą powstawać tylko z inicjatywy miasta. "One często powstają dzięki planowaniu przez miasto, ale nie powstają rękami miasta. Powstają rękami podmiotów prywatnych, które po prostu zagospodarowują bardzo ważną lukę na rynku dla mieszkańców" - dodał.

Kolejnym etapem będzie przygotowanie w oparciu o warsztaty i konsultacje społeczne w 2016 r. koncepcji architektonicznych dla pilotażowych centrów lokalnych. Na ich budowę dzielnice otrzymają środki z budżetu m.st. Warszawy w wysokości 50 mln zł (Wieloletnia Prognoza Finansowa do 2021 r.).

Prace nad studium koncepcyjnym dot. centrów lokalnych prowadzone były przez zespół pod przewodnictwem prof. arch. Krzysztofa Domaradzkiego (Wydział Architektury PW) w składzie: arch. Marlena Happach (OW SARP), dr inż. arch. Katarzyna Sadowy (OW SARP), arch. Aleksandra Wasilkowska (OW SARP) oraz dr Anna Domaradzka (Instytut Studiów Społecznych UW). (PAP)