Kandydaci na prezydenta Warszawy w czwartek w ramach trwającej kampanii samorządowej zorganizowali konferencje prasowe.

Sasin przekonywał na swojej konferencji, że porażką urzędującej prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz jest nieskuteczne przekonywanie osób mieszkających i pracujących w stolicy, a pochodzących z innych części kraju, do płacenia podatków w Warszawie.

Zdaniem Sasina miasto mogłoby uzyskać z tego tytułu nawet 1 mld zł rocznie. Według szacunków ratusza w stolicy jest od 200 do 300 tys. takich ludzi, co według Sasina w ciągu ośmiu lat mogłoby dać 8 mld zł. Przekonywał, że ludzie nie płacą podatku PIT w stolicy, bo widzą, że pieniądze warszawiaków są marnotrawione. Wymienił m.in. "niezwykle drogą administrację publiczną". Radny PiS Jarosław Krajewski wskazał również na budowę "szaletu nad Wisłą" za ponad 5 mln zł, 10 mln zł na projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które do tej pory nie powstało, a także wydanie blisko 0,5 mln zł na obsługę internetowych profili społecznościowych miasta.

 

Według kandydata PiS skuteczną zachętą do płacenia podatków w stolicy byłaby darmowa komunikacja miejska i zniżki na oferty rekreacyjne, sportowe i kulturalne przy zaangażowaniu także podmiotów komercyjnych.

Sasin przyznał we wtorek, że jako mieszkaniec podwarszawskich Ząbek nie płaci podatku w stolicy, bo - jak argumentował - miasto dotychczas "nie dało mu żadnej oferty, która by go do tego skłoniła". W reakcji na to kandydat SLD na prezydenta Warszawy Sebastian Wierzbicki zaapelował do PiS o wycofanie kandydatury Sasina.

Zastępczyni rzecznika stołecznego magistratu Agnieszka Kłąb w rozmowie z PAP przypomniała, że magistrat prowadzi kampanię "To do Ciebie wróci. Rozliczaj PIT w Warszawie" skierowaną do osób, które mieszkają i pracują w Warszawie, a podatki odprowadzają poza stolicą. "Zaczęliśmy od dodatkowych punktów dla rodziców, którzy chcą umieścić swoje dzieci w żłobkach czy przedszkolach" - powiedziała Kłąb. Dalej wymieniła "Kartę Warszawiaka" oraz "Młodego Warszawiaka", która upoważnia do ulg przy kupowaniu okresowych biletów komunikacji miejskiej, a także przy wejściu m.in. na basen i do teatru. "Prywatne firmy też dołączają do tej karty. Można taniej nauczyć się języka obcego, czy taniej zjeść obiad z rodziną" - dodała.

Andrzej Rozenek także ubiegający się o fotel prezydenta stolicy zwrócił uwagę na problem "dzikiej reprywatyzacji" na Pradze. Kandydat Twojego Ruchu spotkał się z lokatorkami dwóch kamienic, przy ul. Brzeskiej i Ząbkowskiej, do niedawna będących własnością miasta; mieszkańców nikt nie poinformował o zmianie właściciela.

Kandydat Kongresu Nowej Prawicy na prezydenta stolicy Przemysław Wipler zaprezentował w czwartek program transportowy. Zapowiedział zmniejszenie kosztów utrzymania transportu za sprawą m.in. zwiększenia konkurencji w przewozach autobusowych i przeglądu układu linii tramwajowych. Wipler chce też rozpocząć dyskusję o komercjalizacji nazw przystanków, by wraz z mieszkańcami stworzyć "katalog historycznych nazw", których nie będzie można zmieniać; pozostałe zostaną wystawione na sprzedaż. Wipler proponuje też nową kartę miejską "Syrenka" wzorowaną na londyńskiej Oyster Card; jej posiadacze będą kasować kartę na wejściu i wyjściu z pojazdu.

Jeśli zostanie prezydentem Warszawy, Wipler w pierwszej kolejności zakończy - jak zapowiada - trwające od lat inwestycje, co ułatwi warszawiakom poruszanie się po mieście. Wipler chce też "skończyć z dyskryminacją kierowców". Zapowiada wprowadzenie zasady utrzymania liczby miejsc parkingowych w Śródmieściu, budowę ośmiu parkingów podziemnych, udostępnienie buspasów dla motocyklistów, rodzin wielodzietnych i kierowców uczestniczących w carpoolingu (oferowanie przejazdów i korzystanie z wolnych miejsc w samochodach - PAP).

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która w czwartek wzięła udział w konferencji programowej PO zapowiedziała, że do 2020 r. władze stolicy planują wybudować prawie tysiąc kolejnych mieszkań komunalnych. "Mamy, za pomocą TBS, plany, żeby wybudować na wynajem ponad 1100 mieszkań. Chcemy też rewitalizować po drugiej stronie Wisły - dotyczy to przede wszystkim Pragi Północ, ale również Targówka Fabrycznego, czy Pragi Południe, 20 kamienic, w których byłoby ok. 671 mieszkań i to byłyby mieszkania na wynajem" - powiedziała prezydent stolicy.

Obok Gronkiewicz-Waltz, Sasina, Wierzbickiego, Rozenka i Wiplera o urząd prezydenta stolicy ubiegają się także: kandydatka Zielonych Joanna Erbel, Agata Nosal-Ikonowicz z komitetu Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza. Oprócz nich kandydatów wystawiły też komitety wyborcze: Demokracji Bezpośredniej - Andrzeja Gorayskiego, Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej - Piotra Guziała, Wspólnoty Patriotyzm Solidarność - Zbigniewa Wrzesińskiego, Warszawy dla Rodziny - Mariusza Dzierżawskiego. (PAP)