"Kandyduję, bo zarządzanie miastem to nie polityka partyjna. Miasto zawłaszczone przez partie polityczne traci swoją tożsamość i podstawową rolę społeczną. Istotą samorządu jest dobro wspólne: najpierw są mieszkańcy i obywatele, a później dopiero władza" - powiedział na konferencji prasowej Bartelik.

Wyjaśnił, że jedną z przyczyn decyzji o kandydowaniu na najwyższy urząd w Gdańsku jest jego przekonanie o "zużyciu" lokalnej władzy.

"Po 16 latach panowania jednej władzy gdańszczanie powinni dostać dziś szansę świadomego wyboru: czy chcą utrzymać dynastię partyjną, czy też dać legitymację komuś, kto nie jest związany z żadną partią" - dodał Bartelik.

W swoim programie wyborczym zadeklarował, że będzie m.in. dbał o "zdrowe, przejrzyste finanse publiczne" poprzez m.in. comiesięczne raporty o wydatkach i dochodach gminy, jej spółek oraz instytucji. Bartelik chciałby także, aby budżet obywatelski wynosił minimum jeden procent przychodów gminy, a o wydatkach powyżej 50 mln euro mogli decydować mieszkańcy w referendum.

Od dłuższego czasu lokalne media donosiły, że Bartelik może być kandydatem SLD na prezydenta Gdańska. Na konferencji prasowej potwierdził, że były prowadzone takie rozmowy ze środowiskiem lewicy, a także częścią PiS. "To nie było jednak z mojej inicjatywy" - zastrzegł. Ostatecznie zdecydował się na samodzielny start w wyborach.

Bartelik ma 66 lat. Mieszka w Gdańsku od 1953 r. Jest absolwentem Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Gdańskiej. Ukończył też podyplomowe studia menedżerskie w Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów oraz zarządzanie systemami ISO w jednej ze szwajcarskich firm.

Podczas swojej kariery zawodowej pracował na stanowiskach kierowniczych m.in. w Stoczni Remontowej Radunia, spółce Kablex oraz Fabryce Kabli Załom. W 2002 r. został powołany na funkcję prezesa zarządu Kompanii Energetycznej Energa SA. Za jego kadencji doszło do konsolidacji ośmiu spółek energetycznych. Szefem koncernu Energa Bartelik był do 2006 r. Od kilku lat zajmuje się realizacją projektów z zakresu energetyki odnawialnej.

Bartelik był członkiem PZPR - od połowy lat 80. do rozwiązania partii komunistycznej w 1990 r.

W latach 60. Bartelik uprawiał wyczynowo siatkówkę, był m.in. reprezentantem Polski juniorów i seniorów. Jest prezesem Pomorskiego Wojewódzkiego Związku Piłki Siatkowej.

Bartelik jako pierwszy w Gdańsku ogłosił zamiar kandydowania na prezydenta Gdańska.

Prezydentem Gdańska od 1998 r. jest 49-letni Paweł Adamowicz z Platformy Obywatelskiej. "Prezydent jeszcze się nie zdecydował, czy będzie ubiegał się o kolejną kadencję. Decyzję o tym ogłosi w ustawowym terminie" - powiedział PAP jego rzecznik prasowy Antoni Pawlak.

Kandydatem PiS będzie najprawdopodobniej poseł tej partii Andrzej Jaworski, który - bez powodzenia - dwukrotnie ubiegał się o tę funkcję. SLD swojego kandydata na prezydenta Gdańska ma ogłosić po majowych wyborach europejskich.

Wybory samorządowe odbędą się w listopadzie br. Wybierać będziemy m.in. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. (PAP)