W ten sposób Sipiera odniósł się do stanowiska stołecznego ratusza, który poinformował w ub. tygodniu, że odwołał się do Ministerstwa Infrastruktury od decyzji wojewody ws. pozwolenia na budowę odcinka POW. Wiceprezydent stolicy Michał Olszewski argumentował, że przy zezwoleniu na budowę nie uwzględniono montażu filtrów zanieczyszczeń. Podkreślał, że miasto nie jest przeciwnikiem budowy POW.

Sipiera komentując we wtorek stanowisko władz miasta, ocenił, że jest to "kompletna nieodpowiedzialność prezydenta m.st. Warszawy". Jego zdaniem, "dzisiaj prezydent Warszawy chce wstrzymać budowę" odcinka obwodnicy, a przez całe lata trwała dyskusja, jak poprowadzić fragment obwodnicy m.in. przez Ursynów. Wojewoda podkreślił, że ratusz "podważa decyzję budowlaną".

"Nie chodzi o żadne filtry, nie chodzi o żadne inne elementy, chodzi o podważenie decyzji o pozwoleniu na budowę (...)" - stwierdził Sipiera. "Nie wyobrażałem sobie w najśmielszych obrazach, że osobą, która może blokować inwestycję, jest prezydent m.st. Warszawy" - dodał.

Podkreślił, że wojewoda nie ma żadnej możliwości planowania przestrzeni, ponieważ to nie jest jego kompetencja, może tylko działać "nadzorczo". Sipiera zaznaczył, że z tego względu opinie, że wojewoda nie uwzględnił głosu mieszkańców ws. POW to nieprawda.

"Filtry powstaną i one są przewidziane w tym pozwoleniu (na budowę), tylko, że każda tak ogromna inwestycja, która wpływa i może wpływać na środowisko, ma swoje zasady powstawania" - powiedział wojewoda.

Wyjaśnił, że opinie wydawane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska zakładają budowę filtrów. "Natomiast, jakie to będą filtry, jakie to będą rozwiązania techniczne, to pokaże czas po badaniach" - powiedział Sipiera.

Pod koniec grudnia ub. roku wojewoda wydał zezwolenie na budowę ostatniego odcinka POW. Chodzi o liczący około 4,6 km odcinek przebiegający przez dzielnice Ursynów i Wilanów.

Południowa Obwodnica Warszawy to droga ekspresowa realizowana w województwie mazowieckim, na terenie m.st. Warszawy w dzielnicach Ursynów, Wilanów i Wawer. POW umożliwi powiązanie dróg krajowych w kierunku Terespola, Lublina, Krakowa czy Wrocławia. Umożliwi także połączenie z Trasą Armii Krajowej, co ułatwi dojazd do Gdańska czy Białegostoku.

Inwestycja ma być gotowa do połowy 2020 roku.(PAP)