Rzecznik prasowy wojewody Tomasz Stube poinformował w czwartek, że do tej pory środki przekazano potrzebującym w 30 wielkopolskich gminach.

"6 mln zł otrzymają rodziny poszkodowane nawałnicami w Gnieźnie. Znaczne środki trafią też m.in. do potrzebujących w gminach Września, Borek Wielkopolski i Jaraczewo. To jedna z pierwszych transz, jakie przekazaliśmy samorządom - cały czas zbieramy sygnały odnośnie do skali zniszczeń i oczekiwanej pomocy" – podał Stube.

W środę wojewoda Zbigniew Hoffmann przekazał ponad 12,1 mln zł na wsparcie poszkodowanych, w czwartek urząd wojewódzki poinformował o zwiększeniu tej kwoty o kolejne miliony.

Stube powiedział, że pomoc finansowa przesłana została na konta samorządów, które przekażą je dotkniętym kataklizmem rodzinom.

W związku z nawałnicami, które przeszły nad regionem w nocy z piątku na sobotę, zginęło sześć osób (pięć na Pomorzu i jedna w Wielkopolsce), a około 50 zostało rannych.

Państwowa Straż Pożarna przez weekend w Wielkopolsce odebrała ponad 4,2 tys. zgłoszeń. Uszkodzonych zostało ponad 800 domów i 300 budynków gospodarczych. Ok. 1,8 tys. zgłoszeń dotyczyło wyrwanych, połamanych drzew. W wyniku ulewnych deszczy podtopionych zostało ok. 400 budynków oraz 40 dróg. Łącznie w działania zaangażowanych było ok. 2,5 pojazdów i 11 tys. strażaków PSP i OSP.

(PAP)