Wojdak podczas wtorkowej konferencji prasowej podkreślając, że baza hotelowa w Łodzi rozwija się w bardzo dynamicznym tempie, wyliczał, że obecnie turyści odwiedzający miasto mogą korzystać z 5012 miejsc noclegowych w hotelach skategoryzowanych wobec 3163 w 2009 roku. Do 2018 roku liczba ta ma zwiększyć się do 5633, co w perspektywie sześciu lat będzie stanowiło wzrost o 78 proc.

"Każdego roku powstają nowe obiekty. W ciągu najbliższych dwóch lat przybędzie ich pięć, a w obecnym roku czekamy na otwarcie dwóch nowoczesnych hoteli. Jeden z nich będzie czterogwiazdkowy i najbardziej cieszy nas, że przybywa miejsc noclegowych o wysokim standardzie. Przypomnę, że sześć lat temu w Łodzi był tylko jeden hotel czterogwiazdkowych, teraz mamy ich pięć, a w 2018 roku w liczba pokoi tej klasy przewyższy pozostałe" - zapowiedział dyrektor.

Stały wzrost liczby miejsc noclegowych oraz unowocześnianie bazy hotelowej może zwiększyć szanse miasta w staraniach o organizację International Expo w 2022 roku, czyli tzw. małego Expo.

W czasie kilku tygodni trwania imprezy, której tematem ma być kompleksowa rewitalizacja obszarów miejskich, Łódź może odwiedzić kilkaset tysięcy osób. Miasto swoją aplikację do Światowego Biura Wystaw w Paryżu zgłosi w połowie roku. Decyzja o organizacji International Expo ma zapaść jesienią 2017 r.
"Jeśli okaże się, że będziemy gospodarzem tego ogromnego wydarzenia, liczba powstających hoteli powinna jeszcze bardziej wzrosnąć. Już teraz mamy wydanych siedem pozwoleń na budowę tego typu obiektów, ale te inwestycje nie zostały jeszcze ogłoszone. Mam nadzieję, że doczekamy się też pięciogwiazdkowego hotelu" - powiedział Wojdak.

Obecnie w Łodzi jest pięć hoteli 4-gwiazdkowych, czternaście – 3-gwiazdkowych, dziewięć – 2-gwiazdkowych oraz dwa - o standardzie jednej gwiazdki.

Dyrektor Biura Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Łodzi dodał, że poprawa bazy hotelowej to ważny aspekt w staraniach Łodzi o organizację dużych imprez sportowych, rangi mistrzostw świata, czy Europy.

Wojdak zapewnił, że miasto jest przygotowane na przyjęcie uczestników
Światowych Dni Młodzieży, które w lipcu odbędą się w Krakowie, ale w Łodzi odbędzie się wiele imprez towarzyszących. Archidiecezja łódzka zgłosiła gotowość przyjęcia 15 tys. gości z całego świata.

"Zdajemy sobie sprawę, że goście ŚDM wybiorą raczej noclegi w schroniskach młodzieżowych, czy domach wycieczkowych. Tych miejsc jest ok. 450, a doliczając do tego pokoje w apartamentach i inne obiekty, możemy zaoferować co najmniej 3100 noclegów. Pozostali mają zostać zakwaterowani w prywatnych mieszkaniach łodzian i na parafiach łódzkiej archidiecezji" - powiedział. (PAP)