Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska przypomniała na poniedziałkowej konferencji prasowej, że umowa o partnerstwie pomiędzy Warszawą i Tel Awiwem została podpisana 20 września 1992 r. przez ówczesnego prezydenta stolicy Polski Stanisława Wyga nowskiego oraz burmistrza Tel Awiwu Shlomo Lahata.

Podkreśliła, że Tel Awiw jako główny ośrodek gospodarczy, naukowy i kulturalny Izraela stał się dla Warszawy "naturalnym partnerem”. „Z jedne strony oba miasta łączy historia, nieraz niezwykle dla obu stron bolesna, z drugiej strony - nowoczesność” - wskazała Kaznowska.

Jej zdaniem przykładem relacji historycznej obu metropolii jest m.in. współpraca przy budowie Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Ponadto oba miasta, zaznaczyła Kaznowska, w ciągu ostatnich kilku lat wymieniały się doświadczeniami w wykorzystywaniu innowacji w zarządzaniu miastami, łączeniu kreatywności mieszkańców z rozwojem lokalnych społeczności, wspieraniu start-upów oraz promocji zrównoważonej polityki transportowej.

Wiceprezydent zwróciła uwagę, że w 2009 r. podpisano w Warszawie umowę o współpracy biur edukacji w obu miastach. Przekonywała, że dzięki temu rozszerzono współpracę międzynarodową w dziedzinie edukacji.

"Przykładem zacieśniania więzi na tym polu jest współpraca i wzajemna promocja szkół Tel Awiwu i Warszawy w postaci chociażby projektów wymiany młodzieży" - zauważyła wiceprezydent. Jak dodała miasta wymieniają się również doświadczeniami oraz współorganizują spotkania młodzieży związane z tematyką holokaustu, historią i kulturą Polski oraz historią i kulturą Żydów.

Jak mówiła od ponad dwóch lat Warszawa współpracuje z biurem podróży LOT-u mającym siedzibę w Tel Awiwie. "Wspólnie promujemy stolicę Polski, jako cel podróży izraelskich turystów na targach turystycznych IMTM, podczas wizyt studyjnych dla izraelskich touroperatorów i agentów sprzedaży" - wskazała Kaznowska.

Wiceprezydent stolicy poinformowała, że z okazji 25-lecia współpracy od 27 czerwca do 29 sierpnia na Polu Mokotowskim będzie się odbywało „Kino WarszAviv”. Mieszkańcy Warszawy będą mogli zobaczyć współczesne filmy izraelskie.

„Przeniesiemy się do Izraela, poczujemy niezwykły klimat Tel Awiwu i odkryjemy nieznaną dotąd Jerozolimę. Będziemy poznawać także realia życia, codzienność i problemy Izraelczyków” - mówiła wiceprezydent. Dodała, że jest to część projektu Filmowa Stolica Lata.

Z kolei 13 lipca w Tel Awiwie odbędzie się polski wieczór Jazzowy, który ma "przybliżyć Izraelczykom współczesną scenę muzyczną i kulturalną". W związku z rocznicą przygotowano również cykl wizyt studyjnych w Warszawie, w których uczestniczą dziennikarze, menadżerowie kultury i kuratorzy z Tel Awiwu.

Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari podkreśliła, że jest "niezwykle zadowolona" ze współpracy z Warszawą. "Dzięki tej wspólnej, owocnej pracy możemy zorganizować dla mieszkańców Warszawy plenerowe pokazy współczesnego kina izraelskiego. Mam nadzieję, że warszawiacy będą zadowoleni z naszych filmów" - dodała.

Zastępca prezydenta miasta Tel Awiw Asaf Zamir mówił, że w Warszawie jest po raz trzeci i - jak podkreślił - za każdym razem kiedy odwiedza stolicę Polski jest pod "ogromnym wrażeniem". "Widzę progres i zmiany, które zachodzą w mieście. Warszawa przyjęła kierunek, w którym miasta nowoczesne powinny się rozwijać" - stwierdził. (PAP)