Badania profilaktyczne mają objąć 2,2 tys. spośród ponad 8 tys. mieszkańców. Pacjentów będą przyjmować lekarze pięciu specjalności: pediatrii, laryngologii, okulistyki, ginekologii i urologii. Urząd Gminy rozsyła już do sołectw plakaty zachęcające do udziału w tych badaniach i ustala harmonogram wizyt - poinformował PAP we wtorek sekretarz gminy wiejskiej Kętrzyn Marek Olszewski.

Według niego będą to pierwsze na tak dużą skalę badania profilaktyczne w gminie. Jak dodał, lokalny samorząd chce podnieść poziom świadomości zdrowotnej mieszkańców, zachęcić ich do regularnych badań i ułatwić dostęp do lekarzy specjalistów. Osoby, które przyjdą na badania, otrzymają bezpłatnie 150 aparatów do mierzenia ciśnienia i 850 termometrów. Gmina do końca roku ma też zmodernizować gabinety lekarskie we wsiach Nakomiady, Parcz i Wilkowo.

Kętrzyński samorząd uzyskał na ten cel dofinansowanie z Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja. Projekt, którego budżet wynosi ponad 217 tys. euro, ma służyć poprawie zdrowia mieszkańców terenów przygranicznych - gminy wiejskiej Kętrzyn w woj. warmińsko-mazurskim oraz rejonu Oziersk w obwodzie kaliningradzkim.

Rosyjski partner - dzięki unijnemu dofinansowaniu - zakupi nowoczesny aparat USG dla tamtejszego szpitala. Samorządy zorganizowały wspólne seminarium medyczne i wzajemne wizyty przedstawicieli instytucji ochrony zdrowia.

Oba samorządy przygotowały też partnerski projekt rozwoju infrastruktury i edukacji sportowej, na który otrzymały z UE blisko 650 tys. euro. Zakłada on budowę stadionu w polskiej wsi Łazdoje oraz remont szkoły sportowej w Oziersku i przygotowanie dokumentacji na budowę tam stadionu. Młodzież z obu krajów uczestniczy we wspólnych turniejach i warsztatach sportowych.

W ocenie samorządowców tego typu przedsięwzięcia mają zintegrować lokalne społeczności po obu stronach polsko-rosyjskiej granicy. W Oziersku w latach 90. ubiegłego wieku osiedliła się grupa potomków polskich zesłańców z Kazachstanu, którzy przeprowadzili się tam, żeby "być bliżej Polski".