Do tej pory 25 proc. ulgi przysługiwało, gdy rodzeństwo uczęszczało do jednego typu placówki np. przedszkola lub żłobka.

 

Zgodnie z przyjętymi uchwałami, od 1 września za pobyt dziecka w przedszkolu rodzice zapłacą mniej także wtedy, gdy jego rodzeństwo uczęszcza do punktu przedszkolnego, zespołu wychowania przedszkolnego, stołecznego żłobka, klubu dziecięcego lub pozostaje pod opieką dziennych opiekunów wpisanych do miejskiego rejestru.

 

Podobnie będzie w przypadku żłobków - 25 proc. ulgi będzie przysługiwało, gdy rodzeństwo uczęszcza do stołecznego żłobka lub klubu dziecięcego, pozostaje pod opieką dziennego opiekuna, przedszkola, punktu przedszkolnego lub zespołu wychowania przedszkolnego.

 

Radni przyjęli także uchwały ws. likwidacji kilku szkół (decyzje dotyczą w większości szkół zawodowych w związku ze zmianą ustawy o systemie oświaty oraz likwidacji dwóch liceów ogólnokształcących, które ostatni uczniowie opuszczą w tym roku) oraz o powstaniu dwóch nowych szkół podstawowych na Woli i Bielanach.

 

Stołeczny ratusz zaznacza, że aby w pełni wykorzystać budynki, ich bazę dydaktyczną a także zracjonalizować wydatki, w kolejnych latach planuje się przekształcenia i stopniowe wygaszania szkół, w których spada liczba uczniów. Zaznacza, że nie wpłynie to na dostępność kształcenia.

 

Z danych przedstawionych przez ratusz wynika, że w samorządowych szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych uczy się blisko 171 tys. dzieci i młodzieży. Ponad 46 tys. dzieci uczy się w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w podstawówkach. (PAP)

 

kno/ bos/