Obchody rozpoczną się od promocji książki radomskiego historyka Szczepana Kowalika „Fabrica ecclesiae. Żywot i sprawy radomskiego proboszcza ks. Piotra Górskiego (1843-1930)”. Książka opowiada o zasłużonym radomskim kapłanie, który doprowadził do przebudowy i konserwacji podupadającego kościoła farnego św. Jana i dokończył budowę katedry radomskiej.

W czasie „Kazików” odbędzie się także Wielki Test Wiedzy o Radomiu. Wezmą w nim udział przedstawiciele różnych środowisk i instytucji. Zwycięska drużyna przekaże główną nagrodę na rzecz polskiej szkoły podstawowej im. Św. Kazimierza w Miednikach Królewskich na Litwie. W ramach obchodów otwarta zostanie wystawa grafiki „Wybierz się w podróż ścieżką swojej pamięci” Rity Stašauskaite - absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie, Wydział Sztuki w Kownie, który od lat współpracuje z radomskim uniwersytetem.

Stałym elementem „Kazików” jest wręczenie Nagrody św. Kazimierza. Otrzymują ją osoby lub organizacje, które popularyzują wiedzę o historii Radomia. W tym roku do nagrody zgłoszono cztery kandydatury. W ramach obchodów odbywa się też plebiscyt „Muzyczne Kaziki” - wyłaniający najlepszych wykonawców muzyki popularnej. Zaplanowano także grę miejską oraz „Bieg Kazików” ulicami miasta.

„Kazikom” od kilku lat towarzyszy specjalny wypiek w formie drożdżowego klucza św. Kazimierza, przygotowany przez Cech Piekarzy w Radomiu. Według legendy królewicz Kazimierz, przebywający na zamku w Radomiu jako namiestnik ojca w królestwie, ze względu na swoją pobożność otrzymał od mieszkańców w darze klucz do fary. W podziękowaniu za ten gest przyznał radomianom przywilej wyłącznego wyrobu i sprzedaży smakołyków w kształcie klucza do świątyni. Radomscy piekarze poprowadzą także warsztaty kulinarne pt. „Klucz do zdrowia”.

Tradycyjnie w Bazylice Mniejszej św. Kazimierza, gdzie znajduje się kaplica ku czci świętego, w której przechowywane i czczone są jego relikwie, 4 marca odprawiona zostanie odpustowa msza święta.

Kazimierz Jagiellończyk urodził się na Wawelu 3 października 1458 r. jako syn Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuskiej. Jego wychowawcą był Jan Długosz. Królewicz wielokrotnie przebywał na zamku w Radomiu. Jego najważniejszy pobyt w tym mieście, jako namiestnika królewskiego w Koronie, przypadł na lata 1481-1483. Na te dwa lata władza przeniosła się do Radomia. W tym czasie Kazimierz dał się poznać jako sprawiedliwy i troskliwy władca, a jednocześnie osoba bardzo pobożna.

Zmarł na gruźlicę 4 marca 1484 r. na zamku w Grodnie. Został pochowany w katedrze wileńskiej. Był kanonizowany w 1521 r., lecz bulla zaginęła wraz z rzeczami posła królewskiego Erazma Ciołka, który zmarł nagle w Rzymie. Ponowną bullę kanonizacyjną, powołującą się na akt kanonizacyjny papieża Leona X, wydał papież Klemens VIII w 1602 r.

Święty Kazimierz jest patronem Polski i Litwy. Ikonografia przedstawia go najczęściej w stroju książęcym, z lilią w ręku lub klęczącego w nocy przed drzwiami katedry.

Od 4 marca 1983 r. św. Kazimierz za sprawą Jana Pawła II jest patronem miasta Radomia, a od 25 marca 1992 r. - patronem diecezji radomskiej.(PAP)