Aleja drzew powstanie przy dotychczasowej ulicy Dojazd, która decyzją Rady Miejskiej od środy nosi nazwę zmarłego pod koniec ubiegłego roku kompozytora. Biegnie ona od siedziby Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark, działającego od kilku tygodni w dawnej cechowni byłej kopalni „Rozbark”.

„Choć na razie ul. Kilara nie wygląda reprezentacyjnie, wkrótce jej oblicze się zmieni. Ciągnące się rurociągi zostaną zasłonięte krzewami jaśminowca, które w przyszłości stworzą naturalny, kwitnący ekran. Błotnisty teren zamieni się w oświetlony deptak z kostki, która utworzy napis +2014 Bytom 760 lat+. Wzdłuż alejki staną ławki, a lipy za kilka lat, gdy urosną, będą chronić przechodniów przed słońcem i deszczem” – powiedział w środę Adam Grzesik z biura prasowego Urzędu Miasta.

Bytom świętuje w tym roku 760-lecie nadania praw miejskich.

Część drzew zostanie posadzona przed wakacjami, a zakończenie projektu planowane jest na jesień. Sławnych bytomian, którzy zostaną w ten sposób upamiętnieni, wybiorą sami mieszkańcy. Co roku dosadzane będą kolejne drzewa. Przy każdym staną pamiątkowe obeliski z nazwiskami tych, którzy swoją pracą i osiągnieciami sławili imię Bytomia.

Dwie pierwsze, posadzone w środę lipy, upamiętniają jednak wybitne postaci niezwiązane z tym miastem - Wojciecha Kilara jako patrona ulicy oraz poetę Jana Kochanowskiego – piewcę urody i zalet tego drzewa, autora słynnej fraszki „Na lipę”.(PAP)