Młodzi mieszkańcy Krymu podczas pobytu w Polsce, który potrwa prawie dwa tygodnie, odwiedzili już Toruń, Ciechocinek i Płock. W planach są m.in. wizyta w aeroklubie w Przasnyszu oraz wycieczka do Warszawy ze zwiedzaniem zabytków i Centrum Nauki Kopernik. Przewidziano również spotkanie integracyjne z polskimi rówieśnikami wypoczywającymi na koloniach pod Płońskiem.

Jak poinformowała PAP Ewa Białek z wydziału współpracy europejskiej płońskiego Urzędu Miasta, ze względu na odmowę wydania paszportów przez władze rosyjskie, nie wszyscy chętni młodzi mieszkańcy Krymu mogli przyjechać na letni wypoczynek.

„Lista, która początkowo obejmowała 55 osób, kilkakrotnie ulegała zmianie. Niektóre dzieci osób walczących o niepodległość Ukrainy, niestety nie mogły wyjechać. Nie zezwolono na wydanie im paszportów. Ostatecznie przyjechało 49 osób w wieku od 7 do 18 lat” – powiedziała Białek.

W grupie najmłodszych gości z Krymu jest m.in. niepełnosprawna 7-letnia dziewczynka, która została specjalnie zaproszona na letni wypoczynek przez płońskie Stowarzyszenie „Idziemy na spacer”, współorganizatora turnusu, który rozpoczął się 5 lipca, a zakończy 17 lipca.

 

„Staramy się, wraz z partnerami przedsięwzięcia, zapewnić gościom z Krymu atrakcyjne, aktywne formy wypoczynku podczas ich pobytu w Płońsku. W czasie wolnym, między wycieczkami, dzieci i młodzież korzystają z miejskiego centrum sportu. W programie są też warsztaty animacyjne i poznawanie historii miasta” - dodała Białek.

Pobyt krymskich dzieci i młodzieży w Płońsku zorganizowano na prośbę, z którą do tamtejszego samorządu, zwróciła się Fundacja „Krym”, założona w Ciechanowie w 2014 r. i reprezentująca na terenie Polski krymskich Tatarów.

Bachczysaraj to miasto założone w XV wieku nad rzeką Czuruksu, będące dawną stolicą krymskiego chanatu, które liczy obecnie ok. 34 tys. mieszkańców. To także jedno z 10 miast partnerskich Płońska - umowę o współpracy oba samorządy podpisały w 2004 r.

Tatarzy krymscy, stanowiący 12-15 proc. ludności dwumilionowego Krymu, zbojkotowali przeprowadzone w marcu 2014 r. referendum w sprawie przyłączenia półwyspu do Rosji. (PAP)