W konwencji weźmie udział premier Ewa Kopacz.

Głównym celem piątkowej konwencji jest podsumowanie kampanii samorządowej PO. "Będziemy chcieli podziękować wyborcom za głosy, za to, że Platforma nadal współrządzi w tych wszystkich województwach, w których rządziła przed wyborami i że nadal będzie kontynuowała ten przyspieszony proces rozwoju regionów" - podkreślił w rozmowie z PAP wiceszef PO, minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk.

"Pogratulujemy też prezydentom, burmistrzom i wójtom. Warto przy tej okazji przypomnieć, że w wielkich miastach to kandydaci Platformy bądź obronili pozycję, bądź wywalczyli w wyborach funkcje prezydentów" - dodał Grabarczyk. Przypomniał, że PO współrządzi w wielu gminach i powiatach. "Chodzi nam także o przypomnienie wszystkim samorządowcom, że zaciągnęli podczas kampanii ważne zobowiązania wobec wyborców i naszą powinnością jest, żeby te zobowiązania zrealizować" - zaznaczył wiceszef PO.

Podczas konwencji nie zabraknie też odniesień do organizowanego w sobotę w Warszawie marszu PiS "w obronie demokracji i wolności mediów". "Nie akceptujemy próby zawłaszczenia daty 13 grudnia przez Prawo i Sprawiedliwość - dziwi nas, że Jarosław Kaczyński w ten sposób chce stanąć tam, gdzie 13 grudnia 1981 roku stało ZOMO" - powiedział Grabarczyk.

Zwrócił uwagę, że 13 grudnia to data, "kiedy wielu polskich patriotów okazywało sprzeciw wobec wprowadzenia stanu wojennego". "Wielu działaczy było internowanych, zatrzymanych, w wielu miejscach w Polsce były ogniska strajków, protestów. To powinna być data, która łączy, a nie dzieli" - ocenił minister sprawiedliwości.

W listopadowych wyborach samorządowych w całym kraju do zdobycia w sejmikach wojewódzkich było 555 mandatów. Mimo procentowego zwycięstwa PiS to Platforma uzyskała najwięcej mandatów - 179 w skali kraju. PiS otrzymało 171, PSL 157, a SLD Lewica Razem 28.

PO wygrała wybory do sejmików województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, opolskiego, śląskiego, dolnośląskiego. PiS zdobyło najwięcej mandatów w wyborach do sejmiku w województwach: podkarpackim, podlaskim, lubelskim, małopolskim, mazowieckim i łódzkim. PSL zwyciężyło w sejmiku województw: świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.

Platforma, dzięki koalicji z PSL rządzi jednak - podobnie jak przed wyborami samorządowymi - w 15 na 16 sejmikach: zachodniopomorskim, pomorskim, opolskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, dolnośląskim, mazowieckim, podlaskim, lubelskim, małopolskim, łódzkim, warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim. W sejmiku śląskim powstała koalicja PO-PSL-SLD. Sejmik podkarpacki to jedyny, gdzie rządzi PiS, który ma w nim samodzielną większość.

Platforma zwyciężyła też w zdecydowanej większości dużych miast - jej przedstawiciele zostali włodarzami m.in. w Warszawie (wybrana na trzecią kadencję Hanna Gronkiewicz-Waltz), w Łodzi (urzędująca od 2010 r. prezydent Hanna Zdanowska), w Poznaniu (Jacek Jaśkowiak pokonał b. prezydenta Ryszarda Grobelnego), w Gdańsku (wieloletni prezydent Paweł Adamowicz), w Bydgoszczy (wybrany na swą drugą kadencję Rafał Bruski), we Wrocławiu (współpracujący z PO prezydent Rafał Dutkiewicz), w Białymstoku (popierany przez PO prezydent Tadeusz Truskolaski).

13 grudnia, w 33. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, PiS organizuje w Warszawie "Marsz w Obronie Demokracji i Wolności Mediów". Według zapowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, marsz ma być wyrazem obywatelskiego sprzeciwu wobec sfałszowania wyborów samorządowych. (PAP)

mkr/ mrr/ as/