Tegoroczni laureaci to: Aleksandra Janik, współautorka warsztatów artystycznych dla dzieci w ramach cyklu edukacyjnego Ze sztuką na ty; Zbigniew Janowski, dyrektor gminnego ośrodek kultury w Dąbrowie; Ryszard Kańtoch, komendant hufca ZHP wGłubczycach; płk Andrzej Kućmierz, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu; Zenon Windak, artysta malarz i właściciel autorskiej galerii W polu, oraz Józef Rosiński, kierownik zespołu Białe Orły i jeden z pomysłodawców corocznych festiwali pieśni patriotycznej.

Nagrody marszałka dla animatorów i twórców kultury są przyznawane od początku funkcjonowania wojewódzkiego samorządu; w tym roku wręczono je po raz 13-ty. Uhonorowaliśmy osoby, które reprezentują różne zawody i pokolenia. To są przedstawiciele organizacji pozarządowych, artyści, animatorzy i dyrektorzy instytucji kultury, ludzie, którzy są podporą kultury na Opolszczyźnie - powiedział Wójcik.

W dotychczasowej historii nagród komisja, w skład której wchodzą przedstawiciele departamentu kultury, opolskich instytucji kulturalnych, stowarzyszeń i związków twórczych oraz mediów, przyznała je ponad 300 osobom.

Idea jest taka, żeby nagradzać ludzi nieprzeciętnych, którzy są pasjonatami a ich pasja przeradza się w sukcesy i rodzi owoce dla ich środowisk lokalnych - podkreślił Wójcik.