W sobotę w Warszawie zebrała się Krajowa Rada Polityczna Twojego Ruchu, która omawiała sprawę list w wyborach samorządowych.

"Podkreślamy, że jesteśmy gotowi do porozumienia z SLD, nawet jeśli decyzja w tej sprawie zapadnie w ostatnich dniach sierpnia. Możemy też wówczas przystąpić do negocjacji, ale kalendarz wyborczy jest nieubłagany. Podjęliśmy zatem decyzję, że ostatecznie przygotowujemy się do samodzielnego startu" - mówił Palikot na konferencji prasowej po posiedzeniu rady.

Szef TR zwrócił uwagę, że komitety wyborcze w wyborach do samorządu lokalnego muszą być zarejestrowane do 6 września. "Nie możemy więc sobie pozwolić na kolejne tygodnie zwłoki" - podkreślił.

Mówił, że według jego wiedzy przeciwko wspólnym listom z TR opowiedziały się struktury lokalne Sojuszu. "Mamy wiedzę i poczucie, że po stronie SLD nie ma takiej gotowości. SLD jest wewnętrznie skłócone w walce o władzę" - ocenił Palikot.

Jak powiedział, kibicuje szefowi Sojuszu Leszkowi Millerowi, który jest zwolennikiem wspólnego startu z TR w wyborach samorządowych.

"To jest potrzebne, bo do drzwi polskiej władzy puka zjednoczona prawica, która jest groźna i niebezpieczna i może oznaczać cofnięcie Polski o wiele lat" - uważa Palikot.

"Postawa Twojego Ruchu zdumiewa nas. Jest nam przykro." - tak skomentował decyzje TR rzecznik Sojuszu Dariusz Joński. Zapewnił, że Miller "ma poparcie i pełną zgodę wszystkich 16 struktur lokalnych i ich szefów", także ws. współpracy z TR. "Za to pan Palikot nie ma u siebie właściwie żadnych struktur samorządowych. Nie wiem, skąd wynikają takie jego działania, może z braku doświadczenia w wyborach samorządowych?" - dodał.

Zdaniem Jońskiego, jeśli TR nie zmieni swojej decyzji, to "już niedługo ich działacze w dużej mierze przejdą do SLD, gdzie mają jakieś szanse na mandat". "Bo jak się ma 2 proc. poparcia, to żadnych mandatów się samodzielnie nie uzyskuje. Za to my możemy pójść szeroką lewicową formułą, także bez Palikota" - przekonywał.

W ramach negocjacji Palikot i Miller już kilkukrotnie rozmawiali ze sobą; odbywały się także spotkania powołanych w tym celu zespołów pod przewodnictwem Barbary Nowackiej - ze strony TR oraz Krzysztofa Gawkowskiego - z ramienia SLD.

Pod koniec czerwca na posiedzeniu Krajowej Rady Politycznej Twój Ruch zdecydował, że w wyborach do sejmików wojewódzkich wystartuje pod własnym szyldem, natomiast na szczeblu rad gmin i powiatów będzie wspierał komitety wyborców.

Palikot poinformował ponadto, że szefem sztabu wyborczego TR w wyborach samorządowych będzie Robert Kwiatkowski. Za sprawy programowe ma odpowiadać Barbara Nowacka.

Kwiatkowski zapowiedział, że w najbliższym czasie sztab będzie informował o postępach w układaniu list w wyborach samorządowych.

"Podstawą programową dla kampanii samorządowej będzie minimum programowe opracowane przez Barbarę Nowacką i program +4x4+, czyli wyodrębnione priorytety na każdym ze szczebli administracyjnego podziału kraju" - powiedział Kwiatkowski. (PAP)