W czwartek w wałbrzyskim magistracie podpisano umowę, która porządkuje relacje prawne pomiędzy Gminą Wałbrzych (właścicielem Zamku Książ) oraz Instytutem Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Dzięki tej umowie Zamek Książ będzie mógł udostępnić zwiedzającym znaczną cześć liczących ponad 3200 metrów kwadratowych podziemi.

Przebudowa Zamku Książ przez hitlerowców rozpoczęła się w 1943 r. „Niemal pewne, że Zamek Książ miał się stać się jedną z kwater Hitlera, aczkolwiek on sam nigdy tego zamku nie odwiedził. Podziemia były drążone w litej skale przez dziewięć miesięcy i były one częścią olbrzymiego kompleksu podziemnych korytarzy kompleksu Riese, który znajduje się w Grach Sowich” - powiedziała podczas konferencji prasowej Magdalena Woch ze spółki Zamek Książ.

Woch dodała, że do tej pory udało się potwierdzić istnienie 3200 metrów kwadratowych podziemnych tuneli, które znajdują się na dwóch poziomach – 15 i 50 metrów pod zamkiem.

Do tej pory podziemia zamku był dostępne dla turystów w bardzo ograniczonym zakresie, ponieważ znajduje się tam siedziba obserwatorium geofizycznego PAN. Odbywa się tam m.in. rejestracja i interpretacja wstrząsów sejsmicznych.

Dyrektor ds. technicznych Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk Krzysztof Otto podkreślił, że dla naukowców podziemia Zamku Książ to miejsce unikatowe. „Nie ma w Polsce drugiego takiego miejsca, gdzie można ustawić urządzenia na litej skale. Przez wiele lat nie tyle broniliśmy dostępu do tych tuneli, co chcieliśmy uchronić aparaturę pomiarową przed zakłóceniami. Teraz przeniesiemy aparaturę w inne miejsca w podziemiach i odpowiednio ją zabezpieczymy” - zapowiedział Otto.

Krzysztof Urbański, prezes spółki Zamek Książ podkreślił, że ma nadzieję, że podziemna trasa turystyczna zostanie otwarta w 2016 r. „To jednak zależy m.in. od uzyskania niezbędnych opinii nadzoru budowlanego, straży pożarnej, urzędu górniczego czy konserwatora zabytków” - mówił Urbański.

Prezes poinformował, że w podziemiach powstanie wystawa o historii ich budowy oraz ekspozycja przybliżająca pracę naukowców z PAN.

Położony nieopodal Wałbrzycha Zamek Książ to jedna z największych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Historia zamku sięga XIII w. Wówczas to z inicjatywy księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego powstały pierwsze zabudowania warowni.

Zamek pozostawał w rękach książąt piastowskich do końca XIV w., później przeszedł w ręce władców czeskich. Pod koniec XV w. na krótko warownia stała się własnością Władysława Jagiellończyka. Później zamek stał się własnością rodziny Hochbergów i pozostał w rękach tego rodu do 1941 r., kiedy to został skonfiskowany przez hitlerowców. Od wielu lat poszczególne części zamku poddawane są sukcesywnej renowacji. (PAP)