Jak powiedział PAP w piątek wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Jan Maćkowiak, na świętokrzyskie tory wyjechały trzy kolejne pociągi „Impuls”. Tym samym do dyspozycji pasażerów na międzywojewódzkich trasach Przewozów Regionalnych jest już sześć składów z turystycznym logotypem województwa. Pierwsza dostawa pociągów miała miejsce jesienią ub.r.

Jak zapewniają władze regionu, nowe pociągi zwiększą przede wszystkim komfort oraz bezpieczeństwo podróżowania. Wyposażone są m.in. w automatyczne blokowanie drzwi przy prędkości 5 km/h, wyświetlacze z informacją dla pasażerów, gniazdka elektryczne o napięciu 230V, bezprzewodowy internet w technologii WiFi, klimatyzację, intercom do kontaktu między maszynistą a pasażerami, monitoring, system przeciwpożarowy. Przewidziano też ułatwienia dla osób niepełnosprawnych.

W pociągach zainstalowano także system, który na bieżąco przesyła do urzędów marszałkowskich informacje o przebiegu podróży, m.in. o liczbie pasażerów wsiadających i wysiadających na konkretnych przystankach, co ułatwi badanie efektywności ruchu pasażerskiego oraz analizę czasu jazdy.

Jak przypomniał Maćkowiak, zgodnie z założeniem projektu „te pociągi mają obsługiwać przez najbliższe pięć lat wyłącznie połączenia międzywojewódzkie. U nas nie jest to szczególnym wysiłkiem bo najatrakcyjniejsze połączenia jakie oferujemy to relacje do Krakowa, Katowic i Częstochowy” – podkreślił.

Pociągi zostały zakupione w ramach tzw. Południowej Grupy Zakupowej w skład której, oprócz Świętokrzyskiego weszły także województwa Podkarpackie, Śląskie i Małopolskie. Łącznie cztery samorządy zakupiły 19 pociągów "Impuls" produkowanych przez nowosądecką firmę Newag. Nie wszystkie pociągi zostały jednak dotąd dostarczone.

Łącznie projekt zakupu pociągów dla czterech regionów pochłonął 281 mln zł przy siedemdziesięcioprocentowym wsparciu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Liderem projektu było województwo świętokrzyskie, które w imieniu całej grupy ogłosiło i przeprowadziło procedurę przetargową.

Umowę ws. zakupu 19 nowych pociągów przedstawiciele czterech województw podpisali w sierpniu 2013 r. 6 października ub.r. pierwsze egzemplarze wyprodukowane dla woj. świętokrzyskiego zostały zaprezentowane podczas specjalnego pokazu w Skarżysku-Kamiennej. (PAP)