„Chcemy, by ten szczególny przedświąteczny okres w Poznaniu był wyjątkowo radosny, piękny, rozświetlony i pachnący” – podkreśliła w czwartek na konferencji prasowej p.o. zastępca dyrektora gabinetu prezydenta Poznania Joanna Skrzypek.

Jak dodała, już od przyszłego tygodnia w mieście zaczną pojawiać się iluminacje. „W tym roku będą one rozświetlać nie tylko centrum, ale i inne miejskie place, rynki czy mosty” – zapewniła.

Tegoroczna edycja „Betlejem Poznańskiego” została także przygotowana z większym rozmachem; poza tradycyjnymi atrakcjami na Starym Rynku, w centrum miasta, na placu Wolności powstanie bożonarodzeniowa wioska z naturalnych rozmiarów szopką i karuzelami dla dzieci.

„Chcemy, by te dwa miejsca, te dwie przestrzenie się uzupełniały, by tę świąteczną atmosferę można było poczuć niemal w całym Poznaniu” – podkreśliła Skrzypek.

Inauguracja „Betlejem Poznańskiego” odbędzie się 26 listopada. Na placu Wolności w koncercie świątecznym wystąpią artyście Teatru Wielkiego. Uroczyste rozświetlenie choinki przez prezydenta Poznania nastąpi tydzień później, 3 grudnia przed ratuszem.

W kilkudziesięciu stoiskach można będzie skosztować specjałów z całej Europy, spróbować grzanego wina i lokalnych przysmaków. Jak podkreślili organizatorzy, będzie to też okazja do kupienia ozdób świątecznych i prezentów dla najbliższych.

W programie Betlejem nie zabraknie także corocznego Festiwalu Rzeźby Lodowej – Stihl Poznan Ice Festival. Jak mówił w czwartek przedstawiciel organizatorów festiwalu Mariusz Walter, w tym roku zmierzy się ze sobą 24 zawodników z całego świata, w tym m.in. z Filipin, Kanady, Malezji, Węgier, Francji, Niemiec, Szwecji i Polski. Festiwal Rzeźby Lodowej odbędzie się w dniach 9-11 grudnia na Starym Rynku. Organizatorzy przygotowali dla uczestników ponad 20 ton lodu.

Prezes fundacji Flow Art Anna Dorna zapewniła na konferencji, że do świąt nie zabraknie atrakcji zarówno dla dzieci, całych rodzin, jak i turystów i gości.

Będą spotkania ze św. Mikołajem, animacje z Królową Zimy, spektakle świąteczne, wspólne kolędowanie, a nawet pokaz akrobatyczny. Tradycyjnie, 18 grudnia harcerze przekażą mieszkańcom miasta Betlejemskie Światło Pokoju. Tego samego dnia odbędzie się także akcja „Gwiazdor odbiera prezenty”. Listy można będzie wrzucać podczas trwania jarmarku do specjalnej skrzynki ustawionej przed ratuszem.

„Czas przedświąteczny to wyjątkowy czas, który skłania też do refleksji i pomocy innym. W tym roku można się więc będzie włączyć w pomoc charytatywną na rzecz poznańskiego Hospicjum Palium oraz Drużyny Szpiku” – mówiła Dorna.

W Poznaniu odbędzie się także druga edycja Silent Night, której ideą jest wspólne śpiewanie kolęd we wszystkich językach z przesłaniem miłości i pokoju.

Tegoroczna edycja „Betlejem Poznańskiego” potrwa do 22 grudnia. (PAP)