Budżet obywatelski w Suwałkach podzielony jest na duże i małe projekty. Na duże, o wartości od 100 tys. zł do 700 tys. zł każdy, zarezerwowano 1,4 mln zł. Na małe, do 100 tys. zł każdy, pozostałe 600 tys. zł.

Zgłaszane pomysły mogły dotyczyć tylko projektów inwestycyjnych na terenach należących do gminy, wyłączone były z tego tereny placówek oświatowych. Swoje propozycje mógł zgłosić każdy mieszkaniec Suwałk, który ukończył 16 lat a także organizacje działające w mieście.

Jak powiedział asystent prezydenta Suwałk Kamil Sznel, w tym roku wniosków jest 27 i zmieniła się ich koncepcja. W trzech wcześniejszych edycjach większość propozycji dotyczyła miejsc rekreacyjnych, m.in. placów zabaw, siłowni na świeżym powietrzu.

"W tym praktycznie 80 proc. wniosków dotyczy budowy chodników, dróg i parkingów oraz ścieżek rowerowych" - dodał. Ale jest też np. projekt budowy tzw. psiego parku, zgłaszany już w poprzedniej edycji.

Weryfikacja propozycji potrwa miesiąc, głosowanie zaplanowano na przełom września i października. Zwycięskie projekty mają być znane 20 października.

To czwarta edycja budżetu obywatelskiego w Suwałkach. W jego ramach, na 2016 rok, mieszkańcy wybrali do realizacji osiem projektów. To m.in. budowa boiska do gier plażowych nad zalewem Arkadia. (PAP)