Powodem rozpadu koalicji PO-SLD, funkcjonującej w mieście od początku kadencji, było głosowanie półtora tygodnia temu w radzie miasta w sprawie zgody na podpisanie przez prezydenta miasta porozumienia w sprawie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Uchwała została przyjęta stosunkiem głosów 14:13, a przeciwni byli m.in. radni SLD.

"W trakcie sesji dowiedziałem się, że nie mogą liczyć na radnych z klubu SLD. Byłem zupełnie zaskoczony, bo liczyłem, jeżeli nie na poparcie, to przynajmniej na głosy wstrzymujące się, dające szansę na realizację ZIT. Znaleźliśmy się w sytuacji nie do pozazdroszczenia. To spowodowało, że nie widziałem szans na dalszą współpracę, a nie chciałbym w przyszłości być tak zaskakiwany w innych kwestiach" - powiedział w poniedziałek Bruski.

Nowa wiceprezydent będzie odpowiadała za zagadnienia polityki społecznej i kultury, a sprawy sportu, za które odpowiadał też jej poprzednik, przejmie prezydent miasta.

Rusielewicz od 2006 r. jest radną. Obecnie przewodniczy komisji budżetu i polityki finansowej, a także zasiada w komisjach gospodarki przestrzennej oraz kultury i nauki. Przez wiele lat była związana z organizacjami pozarządowymi, przewodniczyła Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Ostatnio była pełnomocnikiem prezydenta miasta ds. organizacji przestrzeni targowo-wystawienniczej.

PO w 31-osobowej radzie miasta ma 14 swoich przedstawicieli, a SLD - sześciu. Przewodniczącym rady jest Roman Jasiakiewicz (niezrzeszony), wiceprzewodniczącymi Zbigniew Sobociński (PO) oraz Ewa Mackiewicz i Kazimierz Drozd (oboje SLD). Platforma, aby przeprowadzić zmiany we władzach rady, musi uzyskać wsparcie przynajmniej części radnych klubów PiS, Miasto dla Pokoleń czy niezrzeszonych. Podobna sytuacja będzie w przypadku głosowania projektów uchwał przedkładanych przez prezydenta. (PAP)