W gminie Sośnicowice podkreślają, że na włączeniu do KZK GOP zyskają młodzi ludzie dojeżdżający do szkół i na uczelnie oraz osoby pracujące w Gliwicach. "Procedury związane z włączeniem naszej gminy do KZK GOP trwały od 2012 roku. Udało się i dzięki tej zmianie poprawi się połączenie zwłaszcza z centrum Gliwic, co dotąd było nieco utrudnione" - powiedział PAP sekretarz Urzędu Miejskiego w Sośnicowicach Kazimierz Kaczmar.

Dwie nowe gminy - Sośnicowice i Pilchowice - położone są w południowo-zachodniej części województwa śląskiego na terenie powiatu gliwickiego. Gmina Pilchowice liczy ponad 11 tys. mieszkańców. Gminę Sośnicowice zamieszkuje ok. 8,7 tys. osób.

Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego powołany został w 1991 roku. Na początku przystąpiło do niego 11 gmin, w tym Katowice, Bobrowniki, Chorzów, Gierałtowice, Knurów, Mysłowice, Pyskowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Zabrze. Obecnie KZK GOP składa się z 27 gmin. Obsługuje obecnie teren zamieszkany przez ok. 2 mln ludzi. Z transportu komunalnego codziennie korzysta ok. miliona pasażerów. (PAP)

ktp/ mki/