W zabytkowej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w nocy z 28 na 29 października wybuchł pożar. Nad nawą główną, prezbiterium i transeptem niemal w całości spaliła się więźba dachowa. Uszkodzona została też część polichromii autorstwa Włodzimierza Tetmajera. Największe ubytki odnotowano na skrzyżowaniu naw, głównie - w scenie koronacji Matki Boskiej.

Radni śląskiego sejmiku zdecydowali w poniedziałek, by wesprzeć katedrę dotacją celową w wys. 100 tys. zł. Pieniądze te zostały wcześniej zarezerwowane w budżecie województwa. "Wobec wyjątkowej wartości historycznej i artystycznej, tak kościoła jak i wyposażenia jego wnętrz, konieczna jest natychmiastowa realizacja prac zmierzających do likwidacji skutków pożaru i powstrzymania dalszej degradacji i zniszczenia zabytkowych elementów" - napisano w uzasadnieniu do uchwały.

Parafię wesprze też samorząd Sosnowca. W ub. tygodniu radni wprowadzili uchwałą zmiany w trybie przyznawania środków na konserwację i remont obiektów wpisanych do rejestru zabytków. "Decyzją radnych parafia otrzyma z budżetu miasta 300 tys. zł, które będzie można wydać m.in. na konserwację i zakup materiałów budowlanych" - poinformował rzecznik urzędu Rafał Łysy.

Kilka dni temu zakończyły się w katedrze prace przy tymczasowym zadaszeniu. Na drewnianym szkielecie położono plandeki, które mają chronić obiekt przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Ponadto wewnątrz świątyni - jak informuje na swojej stronie internetowej parafia - w miejscu, gdzie "odpada malatura Tetmajera", zostało zbudowane drewniane rusztowanie, które pozwoli przystąpić ekspertom do prac zabezpieczających przy polichromii.

Proboszcz parafii ks. Jan Gaik powiedział w poniedziałek PAP, że polichromia wymaga natychmiastowych prac konserwatorskich. "Niestety ciągle odpadają jakieś fragmenty polichromii. Rusztowanie jest gotowe, teraz musimy wyłonić firmę, która zabezpieczy malowidła" - powiedział ks. Gaik i zaznaczył, że wszystkie odpadające elementy są pieczołowicie zbierane i przechowywane.

Według proboszcza w tym tygodniu powinien być również gotowy projekt nowego dachu.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu została wybudowana w latach 1893-1899, według projektu Karola Kozłowskiego. Budowla o cechach neoromańskich wzniesiona została jako trójnawowa bazylika z transeptem i wydłużonym prezbiterium zamkniętym półkolistą absydą. Znana jest m.in. ze względu na unikatowe malowidła wykonane przez Włodzimierza Tetmajera (sceny figuralne) i Henryka Uziembłę (motywy ornamentalne). Na uwagę zasługuje m.in. neomanierystyczny ołtarz główny (kopia krakowskiego ołtarza z kościoła Bożego Ciała) z obrazem Wniebowzięcia NMP namalowanym przez Tetmajera, neoromańska ambona, neobarokowe ołtarze boczne, a także witraże wykonane w latach 1932-1938 według projektu Jana Bukowskiego.

Decyzją papieża Jana Pawła II, po utworzeniu 25 marca 1992 r. diecezji sosnowieckiej, kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu został podniesiony do godności Katedry Biskupa Sosnowieckiego. (PAP)