SKM wygrała w poniedziałek zorganizowany przez Zakład Transportu Miejskiego w Gdańsku przetarg na świadczenie kolejowych przewozów pasażerskich w czterech dniach meczowych na trasie Gdańsk Główny - Gdańsk Stadion-Expo.

"Byliśmy jedynym oferentem, który przystąpił do tego przetargu. Obsługę tej linii w cztery dni meczowe wyceniliśmy na 124 706,52 złotych. Kibice nie tylko szybko i bezkolizyjnie, ale także za darmo będą mogli dotrzeć z centrum Gdańska na stadion. W trakcie mistrzostw zwiększymy również częstotliwość kursowania naszych pociągów na trasie Gdańsk Główny - Rumia oraz zsynchronizujemy ich rozkłady jazdy" - powiedział PAP dyrektor ds. przewozów SKM Bartłomiej Buczek.

Na PGE Arenie Gdańsk rozegrane zostaną podczas UEFA Euro 2012 cztery spotkania - trzy grupowe z udziałem reprezentacji Hiszpanii oraz jeden ćwierćfinał. 10 czerwca Hiszpanie zagrają z Włochami, 14 czerwca z Irlandią, a 18 czerwca z Chorwacją. 22 czerwca zaplanowano mecz ćwierćfinałowy.

W trakcie mistrzostw pociągi będą kursować cztery godziny przed oraz cztery godziny po każdym spotkaniu. Składy złożone z dziewięciu bądź ośmiu wagonów mają odjeżdżać z Gdańska Głównego co 12 minut i bez zatrzymywania trasę pięciu kilometrów pokonają w niespełna sześć minut. Jednorazowo każdym pociągiem, który na tym odcinku rozwija prędkość do 80 km/godz., będzie mogło pojechać 1500 osób.

"W sumie planujemy zorganizować przez te cztery dni 336 kursów. Próba generalna miała miejsce 3 maja przy okazji meczu T-Mobile Ekstraklasy Lechii z Legią Warszawa. Tego dnia specjalne pociągi z Gdańska Głównego na stadion PGE Arena Gdańsk i z powrotem przewiozły około 10 tysięcy kibiców" - dodał Buczek.

Trasa z Gdańska Głównego na PGE Arenę Gdańsk, po której ostatni pociąg pasażerski kursował w kwietniu 2005 roku, została zmodernizowana za kwotę 6,1 miliona złotych. Z kolei 2,1 miliona kosztowało zbudowanie przystanku Gdańsk Stadion-Expo. (PAP)

 

podobne informacje na www.2012euro.pap.pl

md/ af/ gma/