"Dzielą nas trzy tygodnie od decyzji, kto otrzyma organizację EXPO 2022. Bardzo liczymy, że będzie to Polska i Łódź. Tematem wystawy jest rewitalizacja, a w tym jesteśmy dobrzy. Mamy też poparcie rządu, więc wszystko nam sprzyja. Poza tym, że głosować będzie 169 krajów zrzeszonych w Międzynarodowym Biurze Wystaw (BIE) i rozstrzygnięcie pozostaje niewiadomą. Trzeba jednak walczyć do ostatniej chwili i stąd pomysł, by komisja przyjechała do Łodzi" - tłumaczyła na konferencji prasowej wiceprzewodnicząca komisji Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO).

Poseł PiS Paweł Babinetz podkreślił, że członkowie komisji w pełni popierają ideę organizacji w Łodzi wystawy EXPO 2022. Zaznaczył, że właściwe działania w tym kierunku prowadzi polski rząd oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. "Wicepremier prof. Piotr Gliński jest osobiście zainteresowany, żeby właśnie w Polsce i Łodzi odbyła się ta wystawa. Myślę, że te wspólne starania powinny doprowadzić do sukcesu" – powiedział.

Obecni w Łodzi parlamentarzyści wskazali, że organizacja tak dużego wydarzenia będzie promocją Polski i miasta na całym świecie. "Obywatele całego świata, których na to wydarzenie może przyjechać kilka milionów, dowiedzą się, że Polska to kraj o bardzo ciekawiej tradycji i kulturze i że jesteśmy wysoko rozwiniętym, cywilizowanym europejskim państwem" - mówiła Śledzińska-Katarasińska.

Zwracano również uwagę, na trafny wybór tematu wystawy. W przypadku Łodzi ma być to "City Re:Invented", czyli rewitalizacja miast jako warunek rozwoju aglomeracji na świecie. Jak ocenił Krzysztof Mieszkowski (Nowoczesna) to miasto jest idealną przestrzenią do realizacji idei "budowania nowego na starym".

"Za sprawą EXPO 2022 jest szansa, by uświadomić sobie, jak ważne jest, by nie burzyć tego, co zostało już zbudowane i z pozoru wygląda na ruinę, lecz przeprowadzić rewitalizację i nadać temu nową jakoś. Mam nadzieję, że to się uda" – wyjaśnił.

O organizację wystawy Łódź rywalizuje ze stolicą Argentyny - Buenos Aires i amerykańskim Minneapolis. Kluczowym zadaniem strony polskiej jest pozyskanie głosów 169 krajów członkowskich BIE, które organizuje wystawy EXPO. Do uzyskania tego prawa potrzebnych będzie 50 proc. głosów plus jeden.

Obecna na posiedzeniu komisji prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zaznaczyła, że "na ostatniej prostej" przed wyborem miasta-gospodarza największe znaczenie mają działania polityków. "To jest już poniżej kompetencji samego samorządu, bo decyzje zapadają na szczeblu państwowym. Posłowie i rząd mogą jednak bardzo dużo. Bardzo cieszę się więc z działań bilateralnych parlamentarzystów, którzy przekonują na całym świecie do poparcia naszej kandydatury" – podkreśliła.

Dodała, że widoczne jest coraz większe zaangażowanie rządu w tej sprawie. "Od jakiegoś czasu notujemy bardzo dużą intensywność działań wiceministra rozwoju Jerzego Kwiecińskiego (pełnomocnik rządu ds. EXPO 2022 w Łodzi – PAP) i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wicepremiera Glińskiego. Czy to wystarczy, czas pokaże" – powiedziała.

Prezydent Zdanowska przyznała, że w sprawie organizacji w Łodzi EXPO 2022 jest niepoprawną optymistką.

Polska i miasto Łódź ubiegają się o organizację International EXPO w 2022 roku. To tzw. małe Expo, które odbywa się co pięć lat pomiędzy światowymi edycjami wystaw i ma tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu.

Wystawa miałaby się odbywać od 15 czerwca do 15 września 2022 r. na obszarze niemal 27 ha tzw. Nowego Centrum Łodzi (NCŁ) w rejonie dworca Łódź Fabryczna. Jednym z jego centralnych punktów jest zrewitalizowany kompleks dawnej elektrociepłowni EC1 zamieniony w obiekt o funkcjach edukacyjno-kulturalnych, w którym we wtorek obradowała komisja. Parlamentarzyści odwiedzili też łódzkie Muzeum Sztuki - MS2, gdzie zapoznali się z wydarzeniami organizowanymi w ramach 100-lecia awangardy. (PAP)