W poniedziałek w Sopocie podpisano umowę dotyczącą przygotowania Strategii Rozwoju Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego do 2030 r. pod nazwą „INTIS. Integracja i Synergia”. Umowę podpisali prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i przedstawiciele konsorcjum, które przygotuje strategię, czyli Instytutu Rozwoju z Sopotu oraz Instytutu Geografii i Zagospodarowania Przestrzennego PAN w Warszawie. Strategia ma być gotowa jesienią 2015 roku.

W przygotowaniu strategii mają uczestniczyć samorządy, uczelnie, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy (także główne pomorskie firmy jak Lotos, porty, Energa, lotnisko) i mieszkańcy. Jeszcze w czerwcu mają się rozpocząć spotkania konsultacyjne w tej sprawie.

Adamowicz po podpisaniu umowy powiedział dziennikarzom, że „jest potrzebne przedyskutowanie z wieloma środowiskami, w jakim kierunku metropolia powinna się rozwijać do 2030 roku”. Jak wyjaśnił, dokument ma określić, jakie są silne strony metropolii, w czym się odróżnia i jest konkurencyjna wobec innych metropolii w Polsce i w Europie.

Strategia ma też przedstawić słabe strony metropolii. Adamowicz zaznaczył, że celem dokumentu jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, co powinno być robione, aby stała się ona najprężniej rozwijającą się metropolią w Polsce. Liczy, że dokument podpowie np. samorządowcom, "gdzie mają lokować pieniądze, gdzie mają swój wysiłek koncentrować, a które dziedziny pozostawić jako mniej istotne".

Podkreślił, że „Gdańsk, Gdynia, Sopot nie konkurują między sobą, jak często jest to pokazywane, ale dziś konkurują jako obszar metropolitalny z obszarem wrocławskim, krakowskim i poznańskim”.

Wiceprezydent Gdyni Michał Guć zaznaczył, że w przygotowanie strategii zostaną też włączeni mieszkańcy. „Ta strategia będzie przesądzała, jak obszar metropolitalny będzie się rozwijał przez najbliższe kilkadziesiąt lat”- dodał.

Kierownik projektu i przedstawiciel Instytutu Rozwoju z Sopotu, prof. Krystyna Gawlikowska-Hueckel powiedziała, że strategia ma wskazać najważniejsze kierunki, dziedziny metropolii, które będą kluczowe dla rozwoju całego obszaru metropolitalnego. Jednocześnie zaapelowała do mieszkańców o udział w konsultacjach społecznych dotyczących strategii.

„Ta strategia jest przede wszystkim dla mieszkańców i naszym podstawowym celem jest tak działać, aby poznać opinie i potrzeby mieszkańców, aby one w tej strategii mogły być ujęte” – wyjaśniła.

Prace nad strategią rozpoczną się od zdiagnozowania obecnej sytuacji metropolii. Diagnoza będzie dotyczyła 10 obszarów, m.in.: infrastruktury transportowej obszaru metropolitalnego, bezpieczeństwa energetycznego, innowacyjności i przedsiębiorczości, roli małych miast i obszarów wiejskich w rozwoju metropolii oraz rozwoju zasobów ludzkich.

Gdański Obszar Metropolitalny, poza Trójmiastem obejmuje m.in. powiaty: nowodworski, malborski, tczewski, gdański, kartuski, lęborski, wejherowski i pucki. (PAP)