Liderów list SLD do sejmiku pomorskiego przedstawiono w czwartek na konferencji prasowej w Gdańsku.

"Znam się dobrze na szkolnictwie wyższym. Wiem czego jest potrzeba naszemu województwu: to są inwestycje, a do nich są potrzebni dobrze wykształceni ludzie. To starałem się robić na mojej uczelni, ale jestem przekonany, że można to robić jeszcze lepiej. Jeśli będą inwestycje będzie też praca, a bez niej jakość życia będzie bardzo niska" - powiedział Ceynowa, startujący z pierwszego miejsca listy SLD w okręgu nr 3, obejmującym Gdańsk.

Dodał, że jeśli uzyska mandat radnego pomorskiego chciałby też przeciwdziałać migracji osób z Trójmiasta do innych ośrodków miejskich.

Liderem listy SLD w okręgu wyborczym nr 1 obejmującym powiaty słupski, lęborski, bytowski, chojnicki, człuchowski będzie obecny radny lewicy w sejmiku pomorskim Piotr Gontarek.

W okręgu nr 2, obejmującym Gdynię i Sopot oraz powiaty wejherowski i pucki, na pierwszym miejscu listy SLD znalazł się także obecny radny sejmiku pomorskiego Mariusz Falkowski. Podobnie jest w okręgu nr 5, obejmującym powiaty tczewski, nowodworski, malborski, sztumski i kwidzyński, gdzie liderem listy SLD jest radna sejmiku Małgorzata Ostrowska, w latach 2002-03 była wiceministrem Skarbu Państwa i przez kilka miesięcy w 2005 r. sekretarzem stanu w ministerstwie gospodarki i pracy.

W okręgu nr 4, obejmującym powiaty kartuski, kościerski, gdański ziemski i starogardzki, "jedynką" listy SLD jest prezydent Starogardu Gdańskiego Edmund Stachowicz, sprawujący tę funkcję od dwóch kadencji.

Podczas konferencji przedstawiono także kandydatów SLD w wyborach na prezydentów miast - w Gdańsku o najwyższy urząd w mieście będzie ubiegał się Jarosław Szczukowski, Gdyni - Andrzej Różański, Słupsku - Andrzej Kaczmarczyk, Starogardzie Gd. - Edmund Stachowicz, Wejherowie - Aleksander Lewandowski.

Obecnie w 33 osobowym sejmiku woj. pomorskiego zasiada 19 radnych PO, 7 z listy PiS, 3 SLD, 3 PSL i jedna osoba z listy Krajowej Wspólnoty Samorządowej.

Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada.(PAP)